14 yabancı oynatma kuralının değişmesi gündemde

14 yabancı oynatma kuralının değişmesi gündemde

Türk futbolcularının yeterince süre alamaması ve milli takımın başarısına engel olması gibi konularda eleştirilen yabancı kuralının süresi bu sezon sonu itibariyle bitti ve yeni gelen yönetimin bu kuralı değiştirmesi bekleniyor

A+A-

Nihat Özdemir’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı seçilmesinin ardından gelen yönetimle birlikte 4 yıldır yürürlükte olan ve bu sezon sonu itibariyle sona eren 14 yabancı oynatma kuralının değişmesi gündemde.

2015 yılında dönemin Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından yapılması önerilen ve hayata geçirilen 14 yabancı kuralı 4 yıllık süreyle getirilmişti. Zaman zaman çok fazla yabancı futbolcunun oynatılması, Türk futbolcularının yeterince süre alamaması ve milli takımın başarısına engel olması gibi konularda eleştirilen yabancı kuralının süresi bu sezon sonu itibariyle bitti ve yeni gelen yönetimin bu kuralı değiştirmesi bekleniyor.

YABANCILAR ŞAMPİYON YERLİLER KÜMEYE

11 yabancı oynatan Galatasaray’ın şampiyon olduğu ve en çok Türk oyuncu oynatan Bursaspor’un küme düştüğü ligimizde 14 yabancı kuralının geleceği tartışma konusu olmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük altyapılarından birine sahip olan Bursaspor geçtiğimiz sezon en çok Türk oyuncuya süre veren takım olmuştu. Yetenekli futbolculara sahip olmasına rağmen Bursaspor başarısız bir sezon geçirdi ve küme düştü. Sezonun çoğunda ilk 11’de 11 yabancıyla sahaya çıkan Galatasaray ise sezonu şampiyon tamamladı. Bu durum yabancı futbolcuların, Türk futbolcuların önünü kestiği , oyuncu yetişmediği ve yaşlı futbolculara yüksek bedeller ödendiği gerekçesiyle futbol kamuoyunda tartışma konusu oldu. Daha önce yaptığı açıklamalarda yabancı kuralının revize edileceğini belirten TFF Başkanı Nihat Özdemir’in yeni yabancı kuralını gelecek günlerde açıklaması bekleniyor. Fakat pek çok kulüp tarafından kadrolarında fazlasıyla yabancı futbolcu yer aldığı gerekçesiyle bu kuralın değişmesine tepkiler geldi. İlk olarak yabancı kuralının kademeli olarak azaltılması planlanıyor.

2015’ten BU YANA TÜRK FUTBOLU

Dönemin Futbol Direktörü Fatih Terim’in önerdiği futbol kuralının hayata geçmesinin ardından Türk Futbolunda yaşanan başarılar: Cengiz Ünder, Cenk Tosun, Ozan Kabak, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Mehmet Zeki Çelik, Enes Ünal gibi isimler çoğu yüksek bedellerle olmak üzere yurt dışına transfer oldu. Ozan Tufan, Volkan Şen, Emre Akbaba, Şener Özbayraklı gibi isimler de Türkiye Ligi’nde yüksek bedellerle transfer oldu. Türk Milli Takımı Euro 2016’ya gitti. Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde ikinci tura kadar ilerledi. Ancak Lucescu döneminde Milli Takım başarısız bir süreç geçirmişti ve Lucescu’nun alınan kötü sonuçları mevcut yabancı sınırına bağlaması pek çok kesim tarafından destek görmüştü ve yabancı kuralı sık sık eleştiri konusu olmuştu. Ancak ülkemizde bu kadar eleştirilmesine rağmen Avrupa’nın başarılı ülkelerinde herhangi bir yabancı sınırı bulunmuyor.(BSHA)