2 bin yıllık ayakkabı bilim adamlarını meraklandırdı

2 bin yıllık ayakkabı bilim adamlarını meraklandırdı

Almanya Saalburg’ta 2 bin yıllık ayakkabı bulunduğu ve bulunan ayakkabının Saalburg Müzesi’ne bağışlandığı belirtildi.

A+A-

Almanya’da bulunan 2 bin yıllık ayakkabı bilim adamlarını meraklandırdı. Almanya Saalburg’ta 2 bin yıllık ayakkabı bulunduğu ve bulunan ayakkabının Saalburg Müzesi’ne bağışlandığı belirtildi.

2000 YIL ÖNCEKİ AYAKKABI

Almaya'da bulunan Antik Roma kalesinde Saalburg’ta bir su deposu içinde 2 bin yıl önce yapılmış ayakkabı bulundu. Bulunan ayakkabının müzeye bağışlandığı bildirildi.

KALE MS 90’LI YILLARDA YAPILMIŞ

Antik Romalılar tarafından MS. 90 yılında Saalburg’da kurulan kale içindeki su deposunda bulunan ayakkabı yıpranmamış olarak 2000 yıl korunaklı olarak kalmış. Saalburg kalesinin Roma imparatorluğu ile Antik Romalıların savaşına sahne olduğu sanılıyor. Antik Romalılar’ın kaleyi Roma İmparatorluğu’ndan korunmak için yaptıkları sanılıyor.

SAALBURG KÖYÜ UNESCO LİSTESİNDE

Kalenin bulunduğu yer olan Saalburg köyü UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde yer alıyor. Antik Romalıların “Ayağın tamamını saran” bu tür ayakkabıların mucidi oldukları sanılıyor. Bulunan kalıntılar göstermektedir ki bu şekilde kullanılan ayakkabıların günümüz ayakkabılarına çok benzediği ve o günün şartlarına göre dayanıklı olduğu belirtiliyor