2 milyon genç ilk kez oy kullanacak

2 milyon genç ilk kez oy kullanacak

18 maddelik anayasa değişiklik paketinin halkoylamasının yapılacağı 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandumda 18 yaşını dolduran 2 milyon genç ilk defa sandık başına gidecek.

A+A-

16 Nisan’da yapılan Türkiye’nin 7’nci referandumunda 2 milyondan fazla genç ilk defa oy kullanacak. 18 maddelik anayasa değişiklik paketinin halkoylamasının yapılacağı 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandumda 18 yaşını dolduran 2 milyon genç ilk defa sandık başına gidecek.

18 MADDELİK ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ

2 milyondan fazla gencin ilk defa sandık başına gideceği referandum da 18 maddelik anayasa değişiklik paketi oylanacak. Değişiklik paketinde yer alan bir maddeye göre millet vekili seçilme yaşı 18’e çekiliyor. Bir nevi ilk defa sandık başında giden gençler kendileri gibi genç insanların millet vekili olup olmamasına da bu referandum ile karar verecekler.

2019’DA ADAY OLABİLECEKLER

Değişiklik paketi halk oylamasından onay alıp geçerse millet vekili seçilme yaşı başta olmak üzere bir çok değişiklik yer alıyor. Gençler 2019’da yapılacak seçimlerde ilk kez milletvekili adayı olma veya dışarıdan bakan olarak atanma fırsatı yakalayacak.

MİLLETVEKİLİ OLABİLECEKLER

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında, 17 Nisan 1999 tarihinde önce doğanlar oy kullanabilecekler. Referandumda ilk kez sandık başına gidecek olan gençlerin sayısı ise 2 milyon 160 bin 285 olarak belirlendi.

EVET VE HAYIR CEPHESİ GENÇLERE GÖZ DİKTİ

İlk defa oy kullanacak gençlerin sayısının fazla olmasından dolayı “EVET” cephesi ve “HAYIR” cephesi bu gençlerin bilinçli oy kullanması için çalışmalar yürütüyor.