20 milyon öğrenci için ders zili çalıyor

20 milyon öğrenci için ders zili çalıyor

Uzun bir yaz tatilinin ardından çocuklar okula uyum sağlamakta sorun yaşayabiliyor.

A+A-

Uzmanlar üç aylık yaz tatilinin ardından öğrencilerin okula uyum sağlayabilmelerini kolaylaştırmak için son günlerin iyi değerlendirilmesini öneriyor. Uyum sorununu en fazla anasınıfına ve ilkokula yeni başlayan çocuklar yaşadığı için onlara daha çok dikkat etmek gerekiyor. Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü, ebeveynlere bu konuda tavsiyelerde bulundu.

Yaz tatilinin bitişiyle birlikte okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere yaklaşık 20 milyon öğrenci için 18 Eylül’de ders zili çalacak. Ancak uzun bir yaz tatilinin ardından çocuklar okula uyum sağlamakta sorun yaşayabiliyor.

Okul fobisinin özellikle çocuğu ilk kez okula başlayacak ailelerin en büyük kâbuslarından birisi olduğunu ifade eden Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü, “Çocuklarda ağlama, bağırma, öfke nöbetleri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Tüm bunlara okul fobisi yol açıyor. Bu fobinin atlatılmasında öğretmenlerin yanı sıra ailelere de büyük görev düşüyor. Aileler çocukların yanında endişeli görünmemeli ve soğukkanlı olmalı. Çocuklarının okul kurallarına uyumu konusunda da sabırlı olmalılar” dedi.

Televizyon yerine boyama ve yapboz

Tatillerin genelde çocukların kurallar ve sınırlar konusunda rahat oldukları bir dönem olduğunu belirten Güçlü, “Tatil döneminden daha kurallı ve sınırlı bir düzene geçmek her çocuk için belirli bir uyum sürecini beraberinde getiriyor. Bu sebeple yazın esnetilen uyku, televizyon izleme süreleri ve yemek saatlerinin planlı bir şekilde tekrar düzene sokulması gerekiyor. Çocuğunuzu televizyon izlemek yerine yap-boz, kitap okuma, boyama gibi aktivitelere yönlendirin. Bu faaliyetler onun okula alışmasını kolaylaştıracaktır”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler