2032 Olimpiyatları Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenecek

2032 Olimpiyatları Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenecek

2032 Olimpiyatları ve Paralimpik olimpiyatları Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenecek.

A+A-

2032 yaz ve paralimpik olimpiyatları Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (OIC) Başkanı Thomas Bach, Tokyo’da düzenlenen OIC toplantısında, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi 35. Olimpiyat oyunlarının Brisbane’e verildiğini açıklamaktan onur duyar” dedi.

Açıklamada toplantıya katılan Avustralya olimpiyat komitesi üyeleri ve Brisbane kentinde oylamanın sonucunu bekleyen halk tarafından sevinç gösterileri ile karşılandı.OIC Başkan Yardımcısı ve Avustralya olimpiyat komitesi başkanı John Coates, “Dünya atletlerine söz veriyoruz; size unutulmaz bir deneyim yaşatacağız” diye konuştu. OIC’in kararından sonra Avustralya Başbakanı Scott Morrison, “Bugün sadece Brisbane ve Queensland için değil bütün ülke için tarihi bir gün. Sadece küresel kentler olimpiyatları üstlenebilir, dolayısıyla bu, Brisbane’in bölge ve dünyada yerinin kabul edilmesidir ” dedi.

1956 Melbourne ve 2000 Sydney’den sonra, Brisbane olimpiyatları Avustralya’da düzenlenen 3. olimpiyat olacak. Bu kararla OIC gelecek 3 olimpiyatın yapılacağı kentleri belirlemiş oldu. 2024 olimpiyatları Paris’te, 2028 olimpiyatları ise Los Angeles’ta yapılacak.