25 milyon ehliyet sahibi sürücüye ders verilecek

25 milyon ehliyet sahibi sürücüye ders verilecek

Yeni uygulama hayata geçirilince ehliyet kursuna devam eden kursiyerlerin yanı sıra daha önce ehliyet almış 25 milyon sürücünün de trafik adabı dersini alması sağlanacak.

A+A-

Yeni hazırlanan protokole göre ehliyet sahibi bütün şoförlere “trafik adabı” dersi verilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB)’nin öncülüğünde Emniyet Genel Müdürlüğü, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun da aralarında bulunduğu 4 kurum yeni bir uygulamayı hayata geçirecek.

Kursta gösterilen derse benzer bir ders

Yeni uygulama hayata geçirilince ehliyet kursuna devam eden kursiyerlerin yanı sıra daha önce ehliyet almış 25 milyon sürücünün de trafik adabı dersini alması sağlanacak. Ücretsiz olarak verilecek dersin amacının trafik adabı başta olmak üzere trafikte saygı eğitimlerini kapsayacağı belirtiliyor.

25 milyon ehliyet sahibi sürücüye ders verilecek

Çalışma ile karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik sorununa karşı duyarlılıklarının artırılması ve toplumsal farkındalık oluşturulması için Türkiye genelinde 25 milyon ehliyet sahibi sürücüye "saygı eğitimi" verilmesi öngörülüyor.

Dersin ana teması trafik adabı

Eğitimler, ehliyet sınavlarındaki trafik adabı testindeki "adap ve trafik", "trafikte temel değerler", "trafikte empati ve iletişim", "trafikte hak ihlalleri", "trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi" gibi temel başlıklarda ele alınacak.

Daha önce ehliyet almışlara ders ücretsiz olarak verilecek

Protokol çerçevesinde, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı yurt genelindeki 3 bin 500 özel motorlu taşıt sürücü kurslarında verilecek saygı eğitimleri, kamu yararı gereği ücretsiz düzenlenecek.

Kursun 4 saat olması planlanıyor

Kurslarda verilecek programın 4 saat olması planlanıyor. Bakanlık, saygı eğitimlerine ilk olarak kamu kurumlarında görev yapan sürücülerden başlayacak. Bu eğitimlerin bir ay içerisinde uygulamaya konulması öngörülüyor.