3. Mardin Opera ve Bale Günleri sona erdi

3. Mardin Opera ve Bale Günleri sona erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen 3. Mardin Opera ve Bale Günleri sona erdi.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 20-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında Artuklu Üniversitesi AKM Salonunda düzenlediği 3. Mardin Opera ve Bale Günleri sona erdi.

Kültürlerin buluşma noktası kadim şehir Mardin’de yaşayan genç-yaşlı iki bin beş yüzden fazla izleyiciye keyifli bir kültür-sanat haftası yaşatan etkinliğin açılısı 20 Mayıs Cumartesi aksamı Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen KenLUDWIG’in dünyaca ünlü eseri "Bir Tenor Aranıyor" ile yapılmıştı.

23 Mayıs Salı günü İzmir Devlet Opera ve Balesi Birim Dans Topluluğunun sahnelediği ve bestesi Cem İDİZ'e, koreografisi İhsan BENGİER'e ait "Çakırcalı Efe" dans tiyatrosuyla devam eden etkinliğin onur konuklarıysa geceye katılan Mezopotamya Aile ve Sosyal İlişkiler Federasyonu MASİF'in destekleriyle fiziksel engelli izleyiciler ve aileleriydi.

3. Mardin Opera ve Bale Günleri, 25 Mayıs Perşembe günü Mardin'in merkez ve çevre ilçelerinden gelen bin beş yüz ilkokul öğrencisinin katıldığı ve İzmir Devlet Opera Balesi sanatçılarının gün içinde iki kez sahnelediği "Değirmendeki Hazine" çocuk müzkaliyle unutulmaz bir kapanış yaptı.

Temsili izlemeye gelen öğrenci ve öğretmenler temsil sonrasında İzmir Devlet Opera ve Balesinin başlattığı, İzmir Kütüphane Vakfı ve İzmir Türk Kolejinin katıldığı, öğrencileri sanatla tanıştırırken kitap okumalarını da teşvik etmek amacıyla düzenlenen "Çocuk Hikaye Kitabı Kampanyası"nda toplanan kitaplardan oluşan hediyelerini Mardin Vali Yardımcısı Aziz Onur AYDIN'ın elinden aldılar.

Temsil sonrasında dağıtılan kitapların yanı sıra iki bin kitap Mardin Kızıltepe İlçesindeki okullara, altı yüz kitap da Mardin Müze Müdürlüğüne teslim edilerek toplamda dört bin dört yüz kitap Mardin'in ve Türkiye'nin geleceği çocuklarımıza ulaştırıldı. Kitap hediyelerinin yanında Mardinli iş adamı Musa Turan'ın katkılarıyla hazırlanan "Değirmendeki Hazine" temalı defter, kalem ve silgiler hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler