3 Saatte İzmir-Ankara Arasına Yolculuk Gerçek Oluyor

3 Saatte İzmir-Ankara Arasına Yolculuk Gerçek Oluyor

Temeli 2012 yılında atılan ve Ankara ile İzmir arasındaki tren yolcuğunu 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşürecek olan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor.

A+A-

Temeli 2012 yılında atılan ve Ankara ile İzmir arasındaki tren yolcuğunu 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşürecek olan İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor. İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde gelinen son nokta ile ilgili bilgi veren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "İzmir ile Ankara'yı birbirine yakınlaştıracak, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu'yu İzmir'e bağlayacak YHT Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor.

Projeyle, İzmir için Ankara komşu kapısı olacak. Bilindiği gibi, İzmir-Ankara mevcut demiryolu 824 kilometre olup, seyahat süresi ise yaklaşık 14 saattir. Bu projeyle, iki şehir arası mesafe 624 kilometre ve seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşürülecektir.

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı bir yandan ulaşımda konfor ve güvenliği olağanüstü artırırken, diğer yandan da seyahat alışkanlıklarını ciddi biçimde dönüştürerek ekonomiye önemli katkılar sağlayacak. Projeyle birlikte, yüksek hızlı tren, otoyollar ve bölünmüş yollarıyla İzmir'imizin çok daha gelişmiş hale gelmesi sağlanmış olacak. Bu tarihi projenin, 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor" şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

İzmir'den Manisa, Afyonkarahisar ve Ankara'ya gidecek hızlı tren hattının ihale süreçleri başlatılmayan hiçbir yerinin kalmadığını belirten Mahmut Atilla Kaya, "6 kesimden oluşan projede çalışmalar hızla devam ediyor. 167 kilometrelik Ankara (Polatlı) - Afyonkarahisar kesiminde altyapı yapım çalışmaları yüzde 40 fiziki ilerlemeyle devam etmektedir. 89 kilometrelik Afyonkarahisar - Uşak (Banaz) kesimi ile Afyonkarahisar direkt geçişi altyapı yapım işi için yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar hızla devam etmektedir. 90,6 kilometrelik Banaz-Eşme kesimi altyapı yapım işinde de yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış ve çalışmalara başlanmıştır. 74 kilometrelik Eşme-Salihli kesimi altyapı yapımı için11.07.2017'de mali teklifler alınacaktır. 68 kilometrelik Salihli-Manisa kesimi altyapı yapımı için yüklenici firma ile 11.04.2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 26.04.2017 tarihinde de yer teslimi yapılmıştır. 34 kilometrelik Manisa-Menemen kesiminde, hattın 2 ve 3 hatlı hale getirilmesi amacıyla altyapı ve üstyapı yapım işleri için yer teslimi yapılmış olup çalışmalar devam etmektedir" bilgisini verdi.

MALİYETİ 4,9 MİLYAR TL

İzmir'i ve güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar'ı Ankara'ya bağlayan proje ile batı doğu aksında önemli bir demiryolu koridorunun oluşturulacağını belirten AK Partili Kaya, projenin toplam yatırım maliyetinin 4,9 milyar liraya ulaşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

TCDD Genel Müdürlüğü'nün İzmir ile Ankara YHT hattında yılda 6 milyondan fazla yolcu taşımayı öngördüğünü ifade eden Kaya, "İzmir-Ankara YHT hattı çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapılıyor. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü inşa edilmiş olacak. AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından önceki son 50 yılda demiryolları adına neredeyse hiçbir şeyin yapılmadığı Türkiye'de yüksek hızlı tren hatlarının birbiri ardına hizmete açıldığını görüyoruz. Türkiye 2009 yılından itibaren inşa edilen hızlı tren hatları ile birlikte, bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Avrupa 6'ıncı, dünyada ise 10'uncu ülke konumuna geldi. Ülkemiz, son yıllarda ulaşım, altyapı, enerji ve savunma alanlarında mega projelere hız verdi. Dünyanın gıptayla baktığı mega projeler hayata geçirilmeye başlandı.

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi, ülkemizin ulaşım alanındaki mega projelerinden birisidir. Türkiye'nin gurur projelerinden birisi olan bu projeyi İzmir'e armağan eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım'a hemşehrilerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Bu proje, aynı zamanda Başbakanımız Binali Yıldırım'ın İzmir için hazırladığı 35 Proje'den birisidir. Başbakanımız Binali Yıldırım , Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan projeyi adım adım takip ediyor" dedi.