31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı

31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı

31. Uluslararası İzmir Festivali, Ahmed Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” ile başladı.

A+A-

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İspanya Büyükelçiliği, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği, Petkim ve Arkas’ın program sponsorluğunda düzenlediği 31. Uluslararası İzmir Festivali, Ahmed Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” ile başladı. Şef Aytuğ Ülgen yönetimindeki İzmir devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu’nun seslendirdiği, müzik tarihimizin en büyük eserlerinden biri kabul edilen Oratoryo, şehitlerimize ithaf edildi.

İKSEV Yönetim KuruluBaşkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun konuşmalarıyla başlayan açılış töreninde 31. Uluslararası İzmir Festivali’ne katkıda bulunan kişi ve kurumlara teşekkür plaketleri sunuldu. Geceye Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi İrfan Taylan Çokyaman, İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, İzmir’de görev yapan konsolos ve fahri konsoloslar, iş ve sanat çevresinin tanınmış isimleri basın mensupları ve sanatseverler katıldı. Geceyi tanınmış gazeteci ve Türk müziği piyanosunun önemli ismi Nihat Demirkol sundu.

İlk kez 1946 yılında bestecisinin yönetiminde Ankara’da seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu, 1. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konserinde yine bestecisinin huzurunda seslendirilmişti. 31 yıl sonra Orkestrayı Aytuğ Ülken, Koroyu Ahmet Kâhyaoğlu yönetti ve esere solist olarak Soprano Mehlika Karadeniz Bilgin, mezzosoprano Ferda Yetişer, tenor Devrim Demirel ve Bas Engin Suna katıldı. Konser dinleyenlerin uzun süren alkışlarıyla noktalandı.

31. Uluslararası İzmir Festivali’nde 5 Haziran 2017 akşamı yine AASSM’deDaniPannullo Dans Tiyatrosu’nun “Avalanche” adlı çağdaş dans gösterisi var.

Önceki ve Sonraki Haberler