500 bin mülteci Kızılaykart'tan yararlanıyor

500 bin mülteci Kızılaykart'tan yararlanıyor

Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan fon ile Dünya Gıda Programı ve Kızılay tarafından gerçekleştirilen, 'Sosyal Uyum Yardımı Programı'ndan faydalanan mülteci sayısı 500 bine yükseldi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan fon ile Dünya Gıda Programı ve Kızılay tarafından gerçekleştirilen, 'Sosyal Uyum Yardımı Programı'ndan faydalanan mülteci sayısı 500 bine yükseldi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılaykart dağıtılan mültecilerin nakit desteğinden çok memnun olduğunu dile getirerek, "2017'de hedefimiz 1 milyon mülteciye ulaşmak" dedi.

TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİLER AĞIRLIKTA

Arupa Birliği tarafından finanse edilen 'Sosyal Uyum Yardım Programı'ndan (SUY) yararlanmaya hak kazanan ve Kızılaykart verilen, çoğu Suriyeli ülkemizdeki mülteci sayısı 500 bine yükseldi. Kızılaykartlar bir banka kartı gibi kasalarda kullanılabileceği gibi ATM'lerden para çekmek için de kullanılıyor. Program ihtiyaç içerisindeki ailelerde bulunan fert başına 100 TL sağlıyor. Program için kayıtlar Kasım 2016’da başladı ve 2017’de en az 1 milyon sığınmacıya yardım ulaştırmak amacıyla ülke genelinde devam ediyor.

AVRUPA BİRLİĞİ FİNANSE EDİYOR

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, mülteci kardeşlerimize Kızılaykartlarla yapılan yardım sayısının her geçen gün arttığını belirterek, Avrupa Birliği’nin yardım paketinin Kızılay üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Kerem Kınık, söz konusu yardımın Türkiye hükümeti tarafından Türk vatandaşları için ayrılan sosyal yardım bütçesinden karşılanmadığının da altını çizdi. Kınık, “Bu yardımın bütçesi Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor. Bazı çevrelerin dile getirdiği gibi Türk vatandaşlarına ayrılan sosyal yardım paralarının burada kullanılması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşayan mülteciler, Kızılay merkezleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ofislerinden programa başvuru yapabiliyor. En çok ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere, programa kabul edildikleri ve aylık nakit yardımı alacakları konusunda kendilerini bilgilendiren bir SMS gönderiliyor.

Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi sığınmacıları; gıda, kira, ilaç ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Kızılaykart aracılığıyla destekleyen SUY programı, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO), Dünya Gıda Programı (WFP), Kızılay ve Türk Hükümeti arasında kurulmuş bir ortaklıktır. WFP, her sene 80 ülkede 80 milyon kadar kişiye yardım sağlıyor.