80 binden fazla emekliye toplamda 3 milyar lira maaş

80 binden fazla emekliye toplamda 3 milyar lira maaş

TBMM'de ele alınan emekli maaşı konusu yapılan düzenlemeler sonrasından son halini kazandı. Yapılan emekli maaşı düzenlemesi ile 80 binden fazla emekliye toplamda 3 Milyar TL ödeme yapılacak.

A+A-

Devlet tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre 30 yılın üstünde çalışma yılı olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlar için uygulamalar getiriliyor. Yapılan düzenlemeler doğrultusunda 80 binden fazla emekliye toplamda 3 milyar TL ödeneceği belirtiliyor.

EMEKLİ MAAŞLARI

TBMM’de yapılan yılın son mesaisi kapsamında emekli maaşları konusundaki haksızlık masaya yatırılacak. Hükümetin gerçekleştireceği düzenlemeye göre 30 yıldan uzun süredir çalışan ancak emekli ikramiyesi 30 yıldan hesaplanan emekliler için yapılan hata telafi ediliyor. Acil olarak yasalaştırılması gereken başlıklar içerisinde yer alarak torba tasarı listesine dahil edilen konu kapsamında yaklaşık 80 bin emekli vatandaşa toplamda 3 milyar lira ödeme yapılacak.

500 - 10 bin lira arası ödeme yapılacak

Daha önce de mecliste gündeme gelen ancak sürecin işleyiş hızı ile ilgili çıkan sorunlardan dolayı yeni yıla ilişkin torba tasarılar arasına ertelenen emekli ikramiyesindeki düzenlemeler 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olan emekli vatandaşlar için geliyor olacak. İkramiye farkının miktarını belirlemede ise emeklilik tarihi, derecesi, kıdemi, görev tazminatı alıp almadığı gibi farklı kriterlere göre değişiklik uygulanacak. Toplamda 3 milyar lira şeklinde olacak olan ödemeler kişi başına 500 ila 10.000 lira arasında değişiklik gösterecek.

İKRAMİYE DÜZENLEMESİ

Faiz ödemesi yok SGK’ya 30 sene üzerinde çalışmaya rağmen emekli ikramiyesini 30 sene hizmet hesabı ile alan memurların açtığı dava sonucunda mağduriyetin giderilmesi yönünde alınan karar ilişkin faiz ödemesi olmayacağı açıklandı. Ödemelere ilişkin düzenleme eğer yasalaştırılırsa emeklilerin ekstra bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak ve vefat durumlarında yakınlarına ödeme yapılması sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler