80 yaşında her gün 17 km koşuyor

80 yaşında her gün 17 km koşuyor

Amasya’da yaşayan 80 yaşındaki Suat Gökalp, her gün ortalama 17 kilometre koşuyor, 

A+A-

Amasya’da yaşayan 80 yaşındaki Suat Gökalp, her gün ortalama 17 km. koşuyor ve sağlığını da yaptığı spora borçlu olduğunu söylüyor. 

Amasya’da yaşayan 80 yaşındaki Suat Gökalp, her gün ortalama 17 kilometre koşuyor, 

1987 yılında sigarayı bıraktıktan sonra kendine bir uğraş arayan Gökalp, o günden bu yana, düzenli olarak tam 34 yıldır koşuyor. Her sabah evinden çıkan Gökalp, ortalama 17 kilometre koşuyor. Bazı günler bu mesafe 25 kilometreyi buluyor. Gökalp, sağlıklı olmasını spor yapmasına borçlu olduğunu belirterek, gençlere de her gün spor yapmasını tavsiye ediyor. Suat Gökalp, şunları anlattı:

“Emekli olduktan sonra buna merak sardım. Sigara da içiyordum, bıraktım. Bu spor yeni tutkum oldu. Ufaktan başladım yavaş yavaş çıtayı yukarıya çıkardım. Kendi bildiğim kadarıyla kimseden ders almadan... Büyüklerimizden sporcularımızdan bazı bilgiler alarak çok şükür bugünlere geldik. Buradan otogara gidip geliyorum yani. 

Herkese tavsiyem spora başlasınlar. Ben anamdan yeni doğdum valla, yemin ediyorum. Yeni dünyaya gelmiş gibiyim. O kadar mutluyum. Buna da sevgiyle, saygıyla bağlıyım, tutkunum. Günlük 17-18 km. bazen hafta içinde 20-25 km.’yi buluyorum. 

Spora şöyle başladım, sigarayı bırakmıştım, unutabilmek için yollar aradım. Neticede bir iki baktım ki çok güzel, bazı şeyleri unutuyor insan, mutlu oluyor. Aslında öğrendiğim kadarıyla spora başlayan kişinin mutluluk hormonları harekete geçiyor. Ben bunu yaşadım,  hakikaten doğru. Ondan sonra ben buna aşık oldum. Sarıldım dört el, o beni bırakırsa bırakır, ben onu bırakmam. Bütün gençliğe sesleniyorum: Kötü yollardan meyhanelerden, şuradan buradan, kumar oynamalardan, sigaradan, alkolden uzak durun. Hayat var, hayat.''