A Milli Kadın Takımımız Estonya'yı Mağlup Etti

A Milli Kadın Takımımız Estonya'yı Mağlup Etti

2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Elemeleri B Grubu'ndaki ilk maçında A Milli Kadın Takımımız, Estonya’yı 81-56’lık skorla mağlup etti.

A+A-

2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Elemeleri B Grubu'ndaki ilk maçında A Milli Kadın Takımımız, Estonya’yı 81-56’lık skorla mağlup etti. Ay Yıldızlılarımız, grubundaki ikinci maçında 15 Kasım Çarşamba günü Ankara'da Polonya ile karşılaşacak.

TTU Spor Merkezi'nde oynanan mücadeleyi Türkiye Cumhuriyeti Tallin Büyükelçisi Hayriye Kumaşçıoğlu, Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ve Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri de takip etti.

Mücadeleye Olcay Çakır Turgut, Ayşe Cora, Bahar Çağlar, Tilbe Şenyürek ve Kuanitra Holingsvorth beşiyle başlayan millilerimiz, ilk 4 dakikayı 6-0 önde geçti. Anderson ve Pokk’un dış atışlarıyla hücumlardaki ilk sayılarını bulan Estonya, 6.dakikaya girilirken skoru 10-8 yaptı. İlk periyotu Ay Yıldızlılarımız, boyalı alanda Holingsvorth’un bulduğu sayılarla 21-15 önde tamamladı. Pelin ve Cansu’nun sayılarıyla ikinci periyotun başında skor üreten millilerimiz, 14.dakikada farkı 11 sayıya çıkarttı (28-17). Dış atışlardan bulduğu sayılarla etkili olan rakibi karşısında oyunun kontrolünü elinden bırakmayan A Milli Kadın Takımımız, devreyi de 49-27 önde kapattı.

Üçüncü periyotun ilk bölümü karşılıklı sayılarla başlarken, Cansu Köksal’ın basketiyle 23.dakikada Ay Yıldızlılarımız skoru 54-33’e getirdi. Oyunun temposunu iyi ayarlayan millilerimiz, hücumları da iyi değerlendirerek etkili oldu. Cansu Köksal’ın hücumdaki etkili oyunuyla son 10 dakikalık bölüme 63-44 üstün giren Ay Yıldızlılarımız,  35.dakika sonunda da durumu 69-48’e getirdi. A Milli Kadın Takımımız, mücadeleden de 81-56 galibiyetle ayrıldı.

TÜRKİYE (81): Pelin Derya Bilgiç 11, Ayşe Cora 9, Olcay Çakır Turgut 12, Bahar Çağlar 3, Tuğçe Canıtez, Kuanitra Holingsvorth 12, Tilbe Şenyürek 10, Cansu Köksal 14, Elif Emirtekin, Merve Aydın 4, İlayda Güner 4, Esra Ural Topuz 2

1.PERİYOT: 15-21
2.PERİYOT: 12-28
3.PERİYOT: 17-14
4.PERİYOT: 12-18

Ekrem Memnun: "Genç bir takımız. Yeni bir kültür oturtmak istiyoruz

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ekrem Memnun, "Genç bir takımız. Yeni bir kültür oturtmak istiyoruz." dedi.

İlk yarıdaki oyundan memnun olduğunu belirten Memnun, farkın açılmasıyla ikinci devre rakipleri karşısında yumuşak kaldıklarını söyledi.

Memnun, takımın resmi bir maçta ilk kez bir araya geldiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:
"Genç bir takımız. Yeni bir kültür oturtmak istiyoruz. Hızlı oynamak, başarılı olmak istiyoruz. Onun yüklediği bir heyecan vardı. Eksiklerimiz var şu anda. Estonya iyi oyuncuları olmayabilir ama çok sert bir takım. İlk devre planımız tutu. İkinci yarı biz yumuşak kaldık. Onlar sert oynadılar ve oyunumuzu bozdular."

Polonya ile 15 Kasım'da Ankara'da oynayacakları maça çok önem verdiklerini dile getiren Memnun, ikide iki yapmayı arzuladıklarını vurguladı.

Memnun, Polonya'nın, Estonya'dan daha organize bir takım olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
"Takımıma çok güveniyorum. Bu maç bizim için iyi oldu. Neleri iyi yapabildiğimizi, neleri iyi yapmamız gerektiğini de gördük. Mutlaka oyunumuzu daha yukarı götürüp, daha iyi organize olacağız. Ankara seyircisi bizi her zaman destekledi. Ancak bu sefer daha çok desteğe ihtiyacımız var. Çünkü genç bir takımız. Polonya karşısında kazanmaktan başka hiçbir şey düşünmüyoruz."