A340 Antarktika'da buz üzerine iniş yaptı

A340 Antarktika'da buz üzerine iniş yaptı

Havacılık tarihinde ilk kez bir Airbus A340 uçağı, Antarktika'da bir buz pistine indi. Uçuş, geniş gövdeli bir uçak kiralama operatörü olan Hi Fly tarafından hayata geçirildi.

A+A-

ilk kez bir A340 Antarktika'da buz üzerine indi

Dev uçak , Güney Kutbundaki bir tesise yolcu ve malzeme götürdü. 

Havacılık tarihinde ilk kez bir Airbus A340 uçağı, Antarktika'da bir buz pistine indi. Uçuş, geniş gövdeli bir uçak kiralama operatörü olan Hi Fly tarafından hayata geçirildi.

Bu sefer, Antarktika seyahat firması White Desert’in yeni bir projesi olan Wolf’s Fang adlı bir macera tesisinin talebi üzerine yapıldı. A340, macera kompleksine malzeme getirdi.

Hi Fly 801 sefere sayılı uçak 2 Kasım günü Güney Afrika’da Cape Town’dan havalandı ve 4.650 km kat ederek, beş saatlik bir uçuştan sonra aynı gün Güney Kutbunda buz üzerinde hazırlanmış bir piste indi.

Mürettebat, aynı zamanda Hi Fly'ın Başkan Yardımcısı ve kurucu ortağı olan Kaptan Carlos Mirpuri tarafından yönetildi.

Uçuş kayıtlarına göre, uçakta, hepsi de White Desert müşterisi olan 23 yolcu bulunuyordu. 77 ton yakıt taşıyan 9H-SOL kuyruk tescilli A340-313HGW (ağır gövdeli uçak) maksimum 275 ton kalkış gücüne sahip.

Uçağın indiği Wolf’s Fang’ın buzdan pisti, teknik açıdan havaalanı olarak kabul edilmese de C seviyesinde bir havaalanı pisti olarak tasarlanmış.

Bu, zor koşullar nedeniyle sadece yüksek derecede deneyim sahibi bir mürettebatın bu uçuşu yapabilmesi anlamına geliyor.

Kaptan'ın günlüğü...

Kaptan pilot Mirpuri, Hi Fly tarafından açıklanan uçuş raporunda, “Hem gidiş hem de dönüş için yakıt taşıdığımızı da hesaba katarsak maksimum 190 ton iniş ağırlığına sahip olduğumuz görülüyor. Mavi buzuldan oyulmuş bir havaalanına ineceğimiz de eklenirse, o alana ilk Airbus A340 uçağının inişinin çok fazla ilgi ve endişe kaynağı olduğu kolayca anlaşılır. Ama biz ödevimizi düzgün yaptığımızdan emindik” diye yazdı.

Kaptan pilot ayrıca, buza inişin zor olabileceğini de açıkladı. Kaptan’ın sefer günlüğü şöyle tamamlanıyor:

“Mavi buzuldan oyulmuş bir pist zordur. Ağır bir uçağı taşıyabilir. Buz tabakası iyi hava koşullarında 1,4 km derinliğe sahiptir. İkinci önemli nokta ise hava ne kadar soğuksa o kadar iyidir. Özel donanım sayesinde kanal açılır, temizleme, oyma ve düzeltme işleminden sonra yeterli bir frenleme katsayısı elde edilir. Pist 3 bin metre uzunluğunda olduğu için bu kadar ağır bir A340'a indirmek ve durdurmak sorun olmasa gerek. Henüz hiçbir A340 mavi buzullardan oyulmuş bir piste inmediği için bu iniş hiç olmazsa kâğıt üzerinde sorun değildir!”