ABD Başkanı Biden dev ekonomi paketini açıkladı

ABD Başkanı Biden dev ekonomi paketini açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, ülke ekonomisini canlandıracak ekonomi paketini açıkladı.

A+A-

Pittsburgh ziyareti sırasında konuşan Biden, 2.3 trilyon doları içeren  planın uygulamasıyla ulaşım altyapısının, yolların, köprülerin ve havalimanlarının modernize edileceğini söyledi.
  
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle geçen yıl milyonlarca Amerikalının işini kaybettiğini söyleyen Biden, yüzde 1'lik en zengin kesimin ise servetlerini 4 trilyon dolar artırdığına dikkati çekti. Biden, ülke ekonomisinin aşağıdan yukarıya inşa edilmesini zamanı olduğunu belirttiği açıklamasında "Bu ülkeyi Wall Street inşa etmedi. Bu ülkeyi orta sınıf inşa etti." dedi.

Ekonomi planının "Amerikan İstihdam Planı" ve "Amerikan Aileler Planı" olmak üzere iki kısımdan oluştuğuna işaret eden Biden, her ikisinin de ekonominin geleceği için önemli olduğunu söyledi.

Pakette iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çalışmaların da yer alacağına işaret eden Biden, paketin 8 yıla yayıldığını belirterek sağlanacak istihdam artışı ve ekonomik büyümenin işletmelerin uluslararası alanda daha fazla rekabet etmesine ve daha fazla gelir sağlamasına yardımcı olacağını anlattı.
Paketin finansmanına da değinen Biden, kurumlar vergisinin yüzde 28'e çıkarılacağını kaydederek bundan şikayet edilmemesi gerektiğini  ifade etti. Biden, Cumhuriyetçilerle görüşeceğini, onların fikirlerine de açık olduğunu belirtti.

Biden'ın açıkladığı 2.3 trilyon dolarlık altyapı paketi ile Covid-19 salgınının ekonomide neden olduğu yaraların sarılması ve ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması hedefleniyor.
Pakette, yol, köprü, otoyol, liman, havalimanı ve elektrikli araç sistemlerinin geliştirilmesi gibi projelere 621 milyar dolar, üretim, Ar-Ge ve mesleki eğitimi projelerine 580 milyar dolar, okul ve konutların inşası ile iyileştirilmesine yönelik projelere 300 milyar dolar, içme suyu altyapısı, geniş bant internet erişimi ve elektrik şebekelerinin geliştirilmesine yönelik yatırımlara 300 milyar dolar ve yaşlılar ile engellilerin bakımına ise 400 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor.

(AjansBizim)