ABD Başkanı Joe Biden Omikron varyantı için sukunet çağrısında bulundu

ABD Başkanı Joe Biden Omikron varyantı için sukunet çağrısında bulundu

ABD Başkanı Joe Biden,  ilk olarak Güney Afrika'da tanımlanan Omikron koronavirüs varyantı hakkında yaygın endişeler arasında sukunet çağrısında bulundu.

A+A-

Biden, yaptığı açıklamada, ''Bu varyant panik nedeni değil, endişe nedenidir. Dünyanın en iyi aşısına, en iyi ilaçlarına, en iyi ilaçlara sahibiz. Bu varyantla, kaos ve kafa karışıklığıyla değil, bilimsel ve bilgili eylemlerle ve hızla savaşacağız. Bugün varyantla savaşmak için daha önce hiç olmadığı kadar çok aracımız var'' dedi.  

Güney Afrika'nın, dünyaya bu yeni varyantın ortaya çıktığını hızla bildirmesinin alkışlanması gerektiğini ifade eden Biden, ''Bu tür bir şeffaflık teşvik edilmeli, çünkü herhangi bir yeni tehdide hızla yanıt verme yeteneğimizi artırıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni varyantı tanımladığı gün, Güney Afrika'daki ülkelerden seyahati kısıtlamak için acil adımlar attım. Ancak seyahat kısıtlamaları Omikon'un hızını yavaşlatabilirken, engelleyemez.  Bu yeni türe veya herhangi bir türe karşı en iyi koruma, tam olarak aşılanmak ve destekleyici aşı yaptırmaktır'' dedi.  

ABD Başkanı, Omikron varyantını anlamak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi ancak yönetiminin, "gerekirse" yeni aşılar ve güçlendiriciler için acil durum planları geliştirmek üzere ilaç üreticileri Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson temsilcileriyle halihazırda çalıştığını belirtti.  

Biden, federal düzenleyicilere güvenlikten ödün vermeden yeni Covid tedavilerini onaylamayı kolaylaştırmalarını emrettiğini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler