ABD Dışişleri Bakanlığı: Katar Gelişim Sağladı Ama Yapacak Çok İş Var

ABD Dışişleri Bakanlığı: Katar Gelişim Sağladı Ama Yapacak Çok İş Var

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Katar'ın terörün finansmanını engelleme noktasında önemli bir mesafe aldığı ancak daha yapılacak çok işin bulunduğu belirtildi.

A+A-

Körfez İşbirliği Konseyi'nin bazı üyelerinin Katar'a yönelik diplomatik ilişkileri kesme ve yaptırım uygulama kararı ile patlak veren 'Katar krizi'nde yen, bir gelişme daha yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Katar'ın terörün finansmanının engelleme noktasında önemli bir mesafe aldığı ancak daha yapılacak çok işin bulunduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bu göreve getirildikten sonra ilk kez gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Katar ile Körfez İşbirliği Konseyi üyesi bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan krizi değerlendiren Nauert, "Katar, terörün finansmanını engellemek adına çok ciddi çabalar gösteriyor, bunun farkındayız. Şüpheli para akışlarını hukuki anlamda incelemek, mal varlıklarını dondurmak, sıkı bir şekilde banka kontrol sistemi oluşturmak gibi Katar, terörün finansmanını engellemek için çok ciddi çabalar gösteriyor, farkındayız. Gelişim sağladılar ancak yapılacak daha fazla iş var" diye konuştu.

"KATAR İLE GÜÇLÜ BİR İLİŞKİYE SAHİBİZ"

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, ülkesiyle Katar arasında güçlü bir ilişki olduğunu belirterek, "Katar ile güçlü bir ilişkimiz var. Katar ile ve bölgedeki diğer ülkeler ile birlikte teröre karşı işbirliği içinde olmaya devam ediyoruz. Bölgedeki bütün ülkelerin kendi sorumlulukları var. Bütün ülkeler teröre ve aşırılığa olan desteğini sonlandırmalıdır. Bu dünyanın her tarafında ortaya çıkıyor." diye konuştu.

"SUUDİ ARABİSTAN'IN NE YAPIP YAPMADIĞINI KONUŞMAYACAĞIM"

Gazeteciler, Nauert'e, "Suudi Arabistan'ın da daha fazla çaba göstermesi gerekiyormu?" şeklinde soru yöneltti. Nauert, bu soruya ise şöyle yanıt verdi: "Suudi Arabistan'ın ne yapıp yapmadığını konuşmayacağım. ABD genel anlamda, DEAŞ ile mücadele kapsamında müttefik olduğu ülkeler başta olmak üzere, neler yapılması gerektiği konusunu müttefikleri ile konuşmaya devam edecek."

Geçtiğimiz gün, Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen ve Mısır, "teröre destek vermekle itham ettikleri" Katar'la diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Bu kapsamda Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'a ülkelerinin hava sahasını kapatmış ve Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.