ABD İŞİD’in Büyümesine Göz Yumdu mu?

ABD İŞİD’in Büyümesine Göz Yumdu mu?

WikiLeaks belgelerinin açığa çıkmasıyla ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye iç savaşında Esad’ı görüşmelere zorlamak için cihatçı militanların büyüdüklerini izlemekle yetindiklerini söylediği bir ses kaydı yayımlandı

A+A-

WikiLeaks belgelerinin açığa çıkmasıyla ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Suriye iç savaşında Esad’ı görüşmelere zorlamak için cihatçı militanların büyüdüklerini izlemekle yetindiklerini söylediği bir ses kaydı yayımlandı. Wikileaks John Kerry’nin içinde bulunduğu bir ses kaydını yayımladı. Ses kaydında Bakan Kerry Suriyeli muhalif gruplarla bir toplantıda Esad yönetimini dize getirmek için İŞİD’in büyümesini uzaktan izledikleri itirafında bulunduğu aktarılıyor. 

Hesaba Katılmayan Faktör: Rusya
Kerry konuşmasında Suriye’ye Amerikan müdahalesi için Obama yönetimini zorladığından ancak bunu başaramadığından bahsediyor. İş böyle olunca İŞİD’in güçlenmesi karşısında hiçbir şey yapılmadığını vurgulayan Kerry bunun Beşşar Esad’ı görüşmelere zorlamak amacıyla yapıldığını da söylüyor. Daha sonraları içinse Esad’ın Rusya tarafından destekleneceğini düşünemediklerinden bahsettiği de iddialar arasında.

Kerry İkna Edememiş
Ses kaydının alındığı toplantıya ilişkin konuşmanın bir bölümü New York Times gazetesinde yayımlanmıştı. O sıralar Kerry’nin Suriye’ye askeri müdahale konusunda yeterli destek göremediği zaten konuşulmuştu. Kayıtların bir grup muhalifle, Kerry New York’ta iken alındığı söyleniyor. 

Çözüm Nasıl Planlandı?
Bakanın görüşmelerde Suriye’ye askeri müdahele için Obama yönetiminden sadece birkaç kişiden destek aldığını ve tartışmayı kaybettiğini söylediği belirtiliyor. Buna göre muhaliflere en iyi uzlaşmanın Esad’ı da içeren genel bir seçim olduğunu söylediği ve bu fikre görüşmeye katılan muhaliflerin bir hayli sinirlendiği ses kaydına alınmış durumda. İddialar açıkça gösteriyor ki İŞİD terörünün geldiği bu noktada büyük devletlerin payı yadsınamaz bir gerçektir.