ABD'de 500 bin dolar ödüllü Yeni Nesil Maske Yarışması

ABD'de 500 bin dolar ödüllü Yeni Nesil Maske Yarışması

ABD yönetimi, maske takarken yaşanan sorunları giderecek yeni tasarım yarışması başlattı.

A+A-

ABD yönetimi, filtrelemeyi artıracak,  buğulanmış gözlükler ve tahriş olmuş cilt gibi günlük maske kullanımıyla ilişkili sorunları ortadan kaldıracak yeni COVID-19 yüz maskesi fikirleri için 500 bin dolarlık bir yarışma başlattı.

''Yeni Nesil Maske Yarışması''na yalnızca ABD vatandaşlarından, yasal sakinlerinden ve ülkede faaliyet gösteren ABD'ye ait işletmelerden gelen fikirlere ödül verilecek. Yarışmaya katılacaklar fikirlerini 21 Nisan'a kadar sunacak.

Yarışmaya ev sahipliği yapacak olan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı  (HHS) Biyomedikal Gelişmiş Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA)  yetkilisi  Nikki Bratcher-Bowman, yaptığı açıklamada, "Düzgün ve tutarlı bir şekilde takılan yüz maskelerinin SARS-CoV-2 ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını azaltmaya yardımcı olduğunu biliyoruz, ancak birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı bunları takmaya isteksiz" dedi.

Bratcher-Bowman, ''Bu maske yarışmasıyla,  ülkenin her yerinden insanları hem etkili hem de rahat olan yeni maskeler geliştirmeye dahil etmek istiyoruz. Bu, COVID-19'u kontrol etmemize ve gelecekteki halk sağlığı acil durumlarına daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olacak ”diye konuştu.  

Maske fikirlerinin, konuşma anlaşılırlığı, fiziksel rahatsızlık, gözlüklerin buğulanması ve belirli yüz özelliklerine uyma zorluğu dahil olmak üzere maske kullanımıyla birlikte gelen bir dizi sorunları ele alması gerekiyor.  

İki aşamalı yapılacak yarışmanın ilk aşamasında en fazla 10 kazanan seçilecek ve 100 bin dolarlık  bir ödül paylaşılacak, böylece her bir kişi 10 bin dolarla eve dönecek. Ardından seçilen maskeler, tasarıma bağlı olarak değerlendirilecek. Yarışmanın ikinci aşamasına katılmaya hak kazanan beş maske ise 400 bin dolarlık ödülü paylaşacak. 

(AjansBizim)