ABD'den Küba'ya karşı yeni yaptırım kararı

ABD'den Küba'ya karşı yeni yaptırım kararı

ABD, Küba polisine karşı yeni yaptırım önlemleri alırken, Küba konusunda baskı altında bulunan Başkan Joe Biden, “Küba’da önemi değişiklikler olmaması halinde” yeni önlemlerin geleceğini söyledi.

A+A-

ABD, Küba polisine karşı yeni yaptırım önlemleri alırken, Küba konusunda baskı altında bulunan Başkan Joe Biden, “Küba’da önemi değişiklikler olmaması halinde” yeni önlemlerin geleceğini söyledi.

Beyaz Saray’da bir grup Küba asıllı Amerikalı ile görüşen Biden, “Küba’da önemli bir değişiklik olmazsa, ki böyle bir şey beklemiyorum, başka önlemler de olacak” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı dün, hükümeti protesto eylemlerinin şiddetle bastırılması gerekçesiyle Küba polisinin iki üst düzeyli yetkilisi ile tüm polis teşkilatına karşı yaptırım kararı alındığını açıkladı.

“İnsan Haklarının ciddi biçimde ihlal edilmesiyle” suçlanan Küba Polis Teşkilatı (PNR) Genel Müdürü Oscar Callejas Valcarce ile yardımcısı Eddy Sierra Arias ABD’nin kara listesine alındı.

Bu iki yetkilinin, eğer varsa ABD’deki mal varlığının dondurulması ve Amerikan malî sistemine girişlerinin yasaklanması kararı alındı.

Amerikan Hazine Bakanlığının yaptırımlarla ilgili yetkilisi Andrea Gacki, “Küba rejiminin İnsan Haklarını ihlal etmesini kolaylaştıran kim varsa isim isim belirleyip yaptırım uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Küba'dan ''insanlık dışı abluka'' tepkisi

Küba Dışişleri bakanı Bruno Rodriguez, “PNR’nin ve iki sorumlusunun ABD’nin aldatmaya yönelik listesine eklenmesini şiddetle reddediyoruz” dedi.

Rodriguez, Twitter üzerinden verdiği mesajda, “Bu, Küba’ya karşı insanlık dışı ablukasını haklı göstermek için keyfî saldırı ve yalan bilgi yayma önlemlerinin bir parçasıdır” diye ekledi.

Washington, 1962 yılından bu yana Küba’ya ambargo uyguluyor.

Binlerce Kübalı, 11 ve 12 Temmuz günlerinde “Açız” ve “Kahrolsun diktatörlük” sloganları atarak protesto gösterileri yapmıştı.

Fidel Castro’nun önderliğinde 1959’da yapılan devrimden bu yana Küba’da yapılan en geniş çaplı protestoların ardından yaklaşık 100 kişi tutuklanmıştı.

Başkan Biden, Küba asıllı Amerikan toplumu ve Kongre’nin daha somut önlemler alınması konusunda ağır baskısı altında bulunuyor.

Hazine Bakanlığı, 22 Temmuz’da, Küba Savunma Bakanı Alvaro Lopez Miera ile gösterileri bastırmak için kullanılan İçişlerine Bakanlığına bağlı özel birlik “Siyah Berelilere” karşı biz dizi yaptırım kararı almıştı.