ABD'nin yaşanacak en iyi 20 metropol kenti

ABD'nin yaşanacak en iyi 20 metropol kenti

Başkent Washington DC ise geçen yıl bulunduğu sekizinci sıradan dört basamak birden yükselip, ABD’nin en yaşanacak dördüncü büyük şehri olarak gösterildi.

A+A-

Amerika’da yaşanılacak büyük şehirler araştırması yayınlandı. U.S. News & World Report Dergisinin hazırlamış olduğu 2017 yılı için “Amerika’da En Yaşanacak Büyük Şehirleri” konulu raporu Amerika şehirleri hakkında çarpıcı bilgiler sunuyor.

Hazırlanan rapora göre çeşitli yaşam endeksleri ve kriterleri göz önüne alınarak şehirler sıralamaya tutuldu. Bu kriterlerden bazıları; kira giderleri, satılık ev fiyatları, işsizlik oranları, iş bulma şansları, yaşam kalitesi, şehir içi ulaşım, suç oranları, eğitim ve gıda fiyatları başta olmak üzere temel yaşam kriterleri dikkat alınarak şehirlere puanlar verildi.

Her yıl yayınlanan raporda 2016 yılının en yaşanılır şehri olarak seçilen Colorado eyaletinin “Denver” kenti bu sene bu başarısını koruyamadı. Bu sene en yaşanılır şehir olarak Teksas eyaletinin “Austin” şehri belirlendi. Geçen senenin birinci olan Denver bu sene ikinci sıraya geriledi. California eyaletinin San Jose kenti ise üçüncü sırada yer aldı.

Başkent Washington DC ise geçen yıl bulunduğu sekizinci sıradan dört basamak birden yükselip, ABD’nin en yaşanacak dördüncü büyük şehri olarak gösterildi.

New York yüz kent arasında listenin en sonlarında, 80’inci sırada yer alarak en yaşanmayacak büyük şehirlerarasında yer aldı.

ABD’nin dünyaca ünlü bilinen bazı kentlerinin ise sıralamanın sonlarında yaşanmayacak kentler arasında yer aldığı görüldü.

Bu kentlerden Philadelphia 77, Las Vegas 78, Chicago 83, Los Angeles 88, Miami 92, New orleans Orleans 95. sırada yer aldı.

2017 yılı raporunda: ABD’nin yaşanacak en iyi yirmi metropol kenti ise şöyle sıralandı:

1. Austin, Texas

2. Denver, Colorado

3. San Jose, California

4. Washington, D.C.

5. Fayetteville, Arkansas

6. Seattle, Washington

7. Raleigh-Durham, Kuzey Carolina

8. Boston, Massachusetts

9. Des Moines, Iowa

10. Salt Lake City, Utah

11. Colorado Springs, Colorado

12. Boise, Idaho

13. Nashville, Tennessee

14. Charlotte, KuzeyCarolina

15. Dallas, Texas

16. San Francisco, California

17. Minneapolis, Minnesota

18. Madison, Wisconsin

19. Grand Rapids, Michigan

20. Houston, Texas