ABD'nin yeni başkanı Trump'tan terörle mücadele kararı

ABD'nin yeni başkanı Trump'tan terörle mücadele kararı

ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, görevine başlaması ile birlikte artık ülkesinin yabacı ülkelerin politikalarına olan müdahalesinin sona ereceğini ve yeni odağının terörle mücadele olacağını açıkladı.

A+A-

ABD'de 8 Kasım 2016 yapılan başkanlık seçimlerini kazanarak 20 Ocak 2017’de görevine başlayacak olan Donald Trump’ın Kuzey Carolina’da gerçekleştirdiği teşekkür konuşması turu devam ediyor. Kuduz köpek lakabıyla bilinen ve Savunma Bakanlığı için aday gösterilen emekli General James Mattis'i halka tanıtan Trump, bu esnada dış politikalar ve askeri yönetim hakkında da duyurularda bulundu.

İŞİD MESELESİ

Yeni hedef terörle mücadele ABD’nin diğer ülkelerin çatışmalarına müdahale etmesindense terörle mücadeleyi odak noktasına alması gerektiğini savunan Donald Trump, haklarında bilgi sahibi olmadıkları yabancı hükümetleri devrime yarışının sonlandırılması gerektiğini, IŞİD’in yenilmesinin asıl amaç olmasının önemini vurguladı. Eski dostluklarını tazelemek ve yeni dostluklar yaratmak amacında olduğunu belirten başkan, ABD ile terörle mücadele konusunda ortak amaçları paylaşan her ülkenin ortak sayılacağını belirtti. Tarihlerinde alınan derslere odaklanarak, kaos ve karmaşaya son verilmesinin, Trump’ın gerçekleştirilmesi gerekenler listesinde olduğu vurgulandı.

ABD ordusu geri çekilecek

Dünyadaki 90 farklı ülkede askeri olan ABD ordusunun, fazla yaygın bir alana dağıldığını ve bu nedenle gücünün azaldığını belirten Trump, savaşılmaması gereken bölgelerde de savaşa girmenin ABD ordusunun gücünü olumsuz etkilediğini ve bu yayılmacı politikaya son verilerek ordunun kontrolünün sağlanacağını duyurdu. Askeri harcamalarda da düşüş hedefleyen yeni başkan, bütçenin bu amaçla ayrılan kısmının eskiyen yol, havalimanı ve köprü gibi alanlara ayıracağını söyledi.