Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den OHAL Kalkıyor Açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den OHAL Kalkıyor Açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, OHAL’ın birkaç güne kadar kalkacağını fakat FETÖ ile mücadalenin devam edeceğini, yargılamalarında yılsonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

A+A-

Türk Hukuk Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği, “Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu”, Dünyadan ve Türkiye’den tarihci, akademisyen, gazeteci, siyasetçi ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, OHAL’ın birkaç güne kadar kalkacağını fakat FETÖ ile mücadalenin devam edeceğini, yargılamalarında yılsonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Türkiye Hukuk Platformu, Uluslararası Hukukçular Birliği, Anayasa Hukukçuları Derneği, Adalet Bakanlığı, İBN Haldun Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ortaklığında bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu, İstanbul Üniversitesi’nde başladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, iki yıl önce demokrasimizin büyük bir travma yaşadığını belirterek,“15 Temmuz Darbe girişimi milletimizin dirayeti ile aydınlığa çıkmıştır. Cumhurbaşkanımızın gecenin karanlığını delip geçen sesi meydanlarda büyük bir sel olmuştur. Tuzak kuranlar kendi tuzaklarına boğulmuştur. Bu destanı unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu bizim en büyük vefa borcumuzdur” dedi.

Geçmişteki tüm darbelerin demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, kalkınmayı ortadan kaldırdığını belirten Bakan Gül, “Darbecilerin başarılı olduğu noktada millet ve siyaset kaybetmiştir. Devletle toplumun arası açılmıştır. Demokrasiye darbe vuran kayıtdışı siyaset kendini göstermiştir. Türk milleti kaybetmiştir” diye konuştu.

OHAL kalkıyor

Darbecilerin kendilerini hazırladıkları anayasalarla temize çıkarmaya çalıştıklarını da vurgulayan Bakan Gül, şöyle devam etti: “Bu anayasalar sürdürülebilir bir demokrasiye asla çözüm olmamıştır. Sürdürülebilir vesayeti ortaya çıkarmıştır. 15 Temmuz da millet egemenliğine yeni bir vesayet girişimidir. Bütün terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele yürütüyoruz. OHAL bir kaç gün sonra sona erecek. Fakat FETÖ terör örgütüyle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecek. Kendinden başka bütün herşeye düşman olan bu örgüte karşı büyük bir işbirliği ile mücadele etmeliyiz. Kalkışmanın asli faaillerinin yargılamaları hukuk yoluyla hızla ilerlemektedir. 2.161 sanığın yargılanması devam ediyor. 2.382 sanığa ise ağırlaştırılmış müebbetle başlayan çeşitli cezalar verildi. Bu çerçevede hak ettiği cezaları alanlarla birlikte bereat edenlerde olmuştur. 251 şehidimizin hesabı sorulacaktır. Mahkemelerimizin çalışma temposuna baktığımızda yıl sonuna kadar bu davaların sonuçlanacağını söyleyebilirim.”

Fetö ile mücadalede iki kırmızı çizgimiz var

Fetö ile mücadalede iki ana kırmızı çizgilerini olduğunu ifade eden Bakan Gül, şunları kaydetti: “İlk çizgimiz sürecin sulandırılmasına asla izin vermeyeceğiz. İkinci çizgimiz ise adalettir. Haklıyla haksızı ayırmaktır. Soruşturmalar kendi bağımsız mecrasında yürümektedir. Türkiye bir hukkuk devletidir. İtiraz mekanızmalarıda çalışmaktadır. Darbeler hiçbir milletin kaderi değildir. Her millet kendi kaderini kendi tayin etmelidir. 15 Temmuz Türk siyasetinde milli dayanışma ruhu oluşturmuştur. Aynı zamanda devlet organizasyonunu sağlama konusunda bize verilen bir ev ödevidir. Yeni sistemde belirsizlik yoktur. Bu sistemin adı demokrasidir, Milli iradedir.”

Bekir Bozdağ: 15 Temmuz ilklerin yaşandığı bir tarihtir

“15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi” başlıklı oturumda konuşanAk Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Türkiye’nin geçmişinin darbeler ve muhtıralarla dolu olduğunu belirterek,“Bunların hepsi ülkemizin utançtır. Hiçbir hükümet darbeleri engellemek için bir tedbir almamıştır. Bu ne zamana kadar devam etmiştir AK Partiye kadar. İşte 15 Temmuz ilklerin yaşandığı bir tarihtir. Teslim olmak yerine ölmeye karar verilmiştir. Cumhurbaşkanımız milletin iradesinin üstünde hiçbir güç olmadığını ifade ederek, halkımızı peşinden süreklemiştir. Darbecilere meydan okudu. Halkımız ise çıplak elleriyle çok büyük bir kahramanlık ortaya koydu. İlk defa darbeciler ve iç dış yandaşları yenilmiştir. Dik duran bir lider olunca halkta onun arkasında yürümüştür” diye konuştu.

Mahir Ünal: 15 Temmuz’da AK Parti hedef alındı

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise 15 Temmuz darbe girişimiyle AK Parti’nin hedef alındığını söyledi. Bunun sebebin milletin iradesinin bir lider ve parti etrafında birleşmesinden kaynaklandığını belirten Ünal, “O gece ortaya çıkan cesaret, o muhteşem duruş, tarihin içinden gelen büyük bir ruhun eseridir. 15 Temmuz yıllardır gelen vesayetin tasfiyesidir” dedi.

Vesayetle siyasetin genetiğini çok iyi ayırt etmemiz gerektiğini vurgulayan Ünal, “Vesayetle siyaset bir arada olmaz. Siyasetin doğası buna müsaade etmez. Bu yapı siyasetin için girme çabası göstermiştir. Ama tutunamamıştır. Çünkü siyaset doğası gereği vesayeti kendi içinde barındırmaz. Bu yapının maskesinin düşmesinden sonra AK Parti, bu yapıya yönelik ciddi bir mücadele göstermiştir. Bu mücadelenin liderliğini üstlenmiştir” diye konuştu.

Av. Necati Ceylan: Davaların sıkı takipçisiyiz

Uluslararası Hukukçular Birliği Başkanı Av. Necati Ceylan ise Uluslararası Hukukçular Birliği olarak, adeletin tecellisi için darbe davalarını sıkı şekilde takip ettiklerini söyledi. Bunun için de 15 Temmuz Darbe Davaları platformu kurduklarını belirten Ceylan, “Bu davaların hukuk ve adalet ekseninde görülmelidir. Uluslararası Hukkukçular Birliği olarak her zaman takip edeceğiz” dedi.

Sempozyumun öğleden sonraki oturumunda ise ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Putin’in danışmanı Prof. Dr. Alexandr Dugin’in de aralarında olduğu konuşmacılar darbelere karşı mücadele konusunu masaya yatıracaklar