Adanalı çiftçilere fide desteği

Adanalı çiftçilere fide desteği

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kooperatifler aracılığıyla çiftçilerle sözleşmeli tarım yapacaklarını açıkladı

A+A-

Adana Büyükşehir Belediyesi, çiftçiyi ve üreticiyi destekleme projesi kapsamında 2 yılda, 2 milyon 400 bin fide desteği verdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Karaisalı ilçesinde çiftçilere 100 bin domates fidesi dağıtılmasına eşlik etti. 

Karalar, burada yaptığı açıklamada, çiftçinin ve üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini ve hiçbir destekten kaçınmayacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sadece Karaisalı’da değil, Saimbeyli’de, Feke’de, Pozantı’da üreticimizi destekliyoruz. Çilek fidesi olsun, üzüm bağları olsun, lavanta olsun, domates olsun; yaklaşık 2 milyon 400 bin fide dağıttık bugüne kadar. Tabii gübre desteği, silaj desteği, hayvan desteği veriyoruz. 30 dönümün altında eken çiftçimize maddi destek verdik ve devam ediyoruz. Çünkü çiftçi üretmezse insanlar aç kalır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘Çiftçi Milletin Efendisidir’ demiş ya; işte biz çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapmak için, üreticimizi destekliyoruz ve buna devam edeceğiz.”

Kooperatifler kurdurduklarını ve bir süre sonra sözleşmeli tarım yaptıracaklarını açıklayan Başkan Zeydan Karalar, “Fideyi vereceğiz ve üretimin sonunda kooperatif ürünü, üretecinin lehine fiyattan satın alacak. Elbette ürünlerin tamamını alma şansımız yok ama bu başlangıç olacak. Ayrıca 11 Büyükşehir Belediyesi olarak, üretici için çok iyi sonuç verecek bir proje hazırlığındayız. Örneğin İstanbul’da olmayan, Adana’da bulunan ürünü onlara göndereceğiz. Örneğin İzmir’de nohut yoksa, biz buradan göndereceğiz. Çiftçilerimiz için yararlı, kazançlı olacak bir döneme giriyoruz. Bunu olgunlaştırmaya, hayata geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

(AjansBizim)