AFAD: İstanbul’da 5 bin 599 toplanma alanı bulunuyor

AFAD: İstanbul’da 5 bin 599 toplanma alanı bulunuyor

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) “Standartlara uygun olmayan toplanma alanları iddiası” hakkında basın açıklaması yapıldı.

A+A-

AFAD: “İstanbul’da tanımlı 5 bin 599 toplanma alanı bulunmaktadır”

Şişli ilçesi Gülbahar Mahallesi Üveyik sokak üzerinde veya kesiştiği sokaklar üzerinde toplanma alanı olmadığını belirten kurum, bazı sosyal medya hesaplarından dezenformasyon yapıldığını bildirdi. 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) “Standartlara uygun olmayan toplanma alanları iddiası” hakkında basın açıklaması yapıldı.

“Sosyal medyada bazı hesaplar tarafından İstanbul’da standarda uygun olmayan sözde toplanma alanı görüntülerinin paylaşılarak dezenformasyon yapıldığı görülmüştür” denilen açıklamada, daha sonra şöyle denildi: “Söz konusu görüntülerin İstanbul İli Şişli ilçesi Gülbahar Mahallesi Üveyik sokak ile Kılıç Sokak kesişiminde çekilen görüntü olduğu anlaşılmıştır.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında toplanma alanlarını belirleme görevi Jandarma Genel Komutanlığı’nda olup, Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinde İstanbul ilinde tanımlı 5.599 toplanma alanı içerisinde, Şişli ilçesi Gülbahar Mahallesi Üveyik sokak üzerinde veya kesiştiği sokaklar üzerinde toplanma alanı bulunmamaktadır.

Görüntülerdeki tabela, toplama alanlarında bulunan ve AFAD tarafından standartları belirlenen tabela değildir.

Toplanma alanları vatandaşlarımız tarafından e-devlet üzerinde görülebilmektedir. Söz konusu alan e-devlet üzerinde toplanma alanı olarak görülmemektedir.”

Söz konusu bölgeye yakın dört adet toplanma alanı bulunduğu, bunların Avni Dilligil Çocuk Parkı, Oya sokak Maya Apartmanı Otoparkı, Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu Bahçesi ve Selim Sırrı Tarcan İlkokulu bahçesi olduğu belirtilen açıklamada, “Ayrıca; sosyal medyada paylaşılan görüntülerin daha önceki yıllara ait olduğu; 2019 yılı içerisinde de aynı şekliyle servis edildiği, ancak yeni bir tespitmiş gibi gündem oluşturulmak kastıyla yayımlandığı ve tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik provokatif amaç taşıdığı değerlendirilmektedir” ifadesi kullanıldı.