Ahmet Gürhan'dan Beş maddede BBP'nin hassasiyeti açıklaması

Ahmet Gürhan'dan Beş maddede BBP'nin hassasiyeti açıklaması

BBP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıya katılan BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, partisinin anayasa değişikliği sürecinde neden evet kararı verdiğini anlattı.

A+A-

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, partisinin İzmir il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında referandum sürecinde alınan evet kararının arkasında durduklarını söyledi.

BBP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıya katılan BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, partisinin anayasa değişikliği sürecinde neden evet kararı verdiğini anlattı.

BEŞ MADDEDE BBP'NİN HASSASİYETİ

BBP'nin aldığı her nefeste devletin bekasının yanında olan ''vatan, millet, din ve devleti'' siyasi varlığının gerekçesi olarak gören köklü bir siyasi hareket olduğunu söyleyen BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, ''16 Nisan'da milletimizin yüksek tercihine sunulacak hükümet sistemi değişikliğini bu çerçevede değerlendiriyoruz. Türkiye'mizin darbe anayasası ile oluşturulmuş mevcut sistemden kurtarılarak tam demokratik yeni bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyduğu da muhakkaktır. Bizim için; devletimizin üniter yapısının muhafazasında şu beş kriter azami derece önem taşıyor: Türk kimliği ve Türkçemiz, kuvvetler ayrılığı prensibi, temel haklar ve inanç hürriyeti, darbe hukukunun ve vesayetinin ortadan kaldırılması. Partimiz bu şartlar altında milli iradenin bir parçası olarak hükümet sistemi değişikliğinin dışında kalmamanın daha doğru olacağı kanaatine varmıştır'' diye konuştu.

Referandum sürecinde partilerini değil ülkenin geleceğini düşündüklerini ifade eden BBP Genel Başkan Yardımcısı Gürhan, ''Hadiseye öteden beri savunduğumuz değerler açısından baktık. Elbetteki bu metin hazırlanış safhası ve sonrasındaki çalışmalarda daha iyi olabilirdi. Biz hazırlamış olsaydık elbetteki en mükemmelini hazırlardık. Lakin uyum yasaları ile önemli eksikliklerin giderileceğine inanıyoruz'' şeklinde konuştu.

BU SİSTEMDEN NEMALANMADIK, MAĞDUR OLDUK

Büyük Birlik Partisi'nin mevcut sistem yüzünden mağdur olduğunu söyleyen Gürhan konuyu, ''Yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Yıllardır demokratik bir anayasa hazırlanması talebimiz oldu. Bu anayasa değişikliği kararını seçilmiş milletvekilleri verdi. Bugüne dek hep darbelerin ve dayatmaların sonucu anayasa değişikliği yapıldı. Biz diğer siyasi partilerin blok oluşturduğu mevcut sistemin kurucusu ve koruyucusu olanlarla beraber olmadık. CHP bu sistemin koruyucu olarak görüyor. Bugüne kadar o vesayetten nemalanmışlar, bunu bırakmak istemiyor. Onlarla aynı kefede olmak istemiyoruz. Çünkü biz inandığımız yolda yürürüz'' diyerek parti kararının gerekçesini ifade etti.

SÖZ KONUSU DEVLETİN VE MİLLETİN BEKASIYSA..

Sistem mi devlet mi sorusuna, devlet ve millet şeklinde cevap verdiklerini söyleyen Gürhan şöyle devam etti: ''Sistemler yanlışsa değiştirilerek telafi edilebilir. Ancak devletin bekası ve milletin güvenliği tehlikeye atılırsa telafisinin mümkün olmayacağını çok iyi biliyoruz. Devletin ve milletin bekası istikbali ve istiklali söz konusu olduğunu gördüğünde Büyük Birlik Partisi siyasi ikbal düşünmeden devletin ve milletin yanında durur. Bunun için 'Evet' demeye karar verdik.''

16 Nisan'a gidilen süreçte ayrıştırıcı ve ötekileştirici tavırların tehlikesine işaret eden BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, ''Evet tercihinde bulunanlar da , hayır tercihinde bulunanlar da bu memleketin evladıdır. Ve referandum sonucu ne olursa olsun Türkiye her sahada büyük bir yenilenme ve reform çağını başlatmak zorundadır'' dedi.

BİZ ''EVET'' DİYORUZ

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, bir basın mensubunun Ege'de tüm teşkilatlar parti kararını destekliyor mu sorusunu şöyle cevapladı: ''Büyük Birlik Partisi herkesi dinler. İstanbul evet diyor, Ankara il başkanımız merkez teşkilatımız evet diyor, İzmir il başkanımız burada evet diyor. Bizim parti disiplinimizi bozanlara müsade etmeyiz. İstişarenin sonucu parti kararına uymayı gerektirir. Hem İzmir hem de çevre illerimiz evet diyor. Ben bu bölgede sorumlu olarak Çanakkale'den Hatay'a kadar sorumlu bulundum. Onlardan bu güne kadar partimizin aldığı karara karşı duranı görmedim.''

BBP İZMİR İL BAŞKANI ÖKSÜZ: KARARI DESTEKLİYORUZ

İlçe başkanlarıyla birlikte BBP genel Merkezi'nin aldığı kararın karşısında olmayacaklarını ifade eden BBP İzmir İl Başkanı Erdem Öksüz ise şöyle konuştu: ''Bu doğrultuda bizden talep edilen ne varsa yapılacağını ifade ediyoruz. Biz de kendi içimizdeki istişarelerden çıkan kararları genel merkezimize bildirdik. Karara saygılıyız, destekliyoruz. Mevcut ilçe başkanı arkadaşlarla birlikte bunu belirtiyoruz.''

Önceki ve Sonraki Haberler