AİHM'den cezaevinde internet kullanımına onay

AİHM'den cezaevinde internet kullanımına onay

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yapılan bir başvuruda eğitim almak için internet kullanımına izin vermeyen cezaevi yönetimini tazminata mahkum etti.

A+A-

Litvanya’da bir tutuklu eğitim görmek istediğini bu konuda hangi kaynaklardan faydalanması gerektiğine dair eğitim bakanlığına yazı yazdı. Eğitim bakanlığı mahkuma internet ortamından eğitim materyallerini takip edebileceği şeklinde cevap gönderdi. Bu cevap üzerine mahkumun gerekli eğitimi alması için olanak sağlamadığına hükmeden AİHM cezaevi yönetimini tazminata mahkum etti.

BÜTÜN MAHKUMLARI KAPSAMIYOR

AİHM’nin vermiş olduğu internet kararı bütün mahkumlar için geçerli bir karar olmadığı gibi AİHM sadece bu başvuru sahibi için böyle bir karar aldı. AİHM’nin vermiş olduğu bu karar cezaevleri bütün mahkumlara internet sağlamak yükümlülüğü taşımıyor.

2006 YILINDA BAŞVURU YAPILDI

Litvanya'da 2006 yılında cezaevinde olan aynı zamanda üniversite giriş sınavlarına hazırlanmak isteyen bir tutuklu sınav için nasıl hangi kaynakları kullanması gerektiği ile ilgili bilgi almak istedi. Bakanlık tutukluya internet üzerinden daha geniş ve ayrıntılı bilgi alabileceği şeklinde cevap yazısı gönderdi. Cezaevi yönetimi ise gelen yazıdaki öneriyi cezaevi güvenliğinden dolayı internet erişimine izin vermedi. Bu durum üzerine tutuklu konuyu AİHM'ne taşıdı