Aile danışma merkezleri kapatılıyor

Aile danışma merkezleri kapatılıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgiler veren Kaya, aile danışma merkezi adı altında bir çok merkez açıldığının ve bunlarında kendilerine düşen görevi yapamadıklarının belirtti.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, aile danışma merkezleri hakkında kendilerine gelen şikayetlerin fazlalığından kaynaklı olarak bu merkezlerin kapatılacağını söyledi.

GÖREVLERİNİ YAPMIYORLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgiler veren Kaya, aile danışma merkezi adı altında bir çok merkez açıldığının ve bunlarında kendilerine düşen görevi yapamadıklarının belirtti.

YETKİN KİŞİLER TARAFINDAN İŞLETİLMİYOR

Bakan Kaya aile merkezlerinin durumu hakkında şu açıklamalarda bulundu: "İstanbul'da görüyorum mahalle, sokak aralarında aile danışma merkezi levhasıyla iş yapan merkezler var. Bize buralar hakkında çok fazla ihbar geldi. Buraya giden çiftlerin hep boşanarak çıktığına yönelik gelen ihbarlar üzerine denetimlere başladık. Gerçekten birçok yerin ehil olmayan kişiler tarafından açıldığını gördük” diyerek çok fazla ihbar aldıklarına ve denetimlere başladıklarını belirti.

RUHSATSIZ AİLE DANIŞMA MERKEZLERİ

Bu merkezlerin diploması olmayan sertifika dahi almayan kişiler tarafından işletildiğine vurgu yapan Bakan Kaya “Aile danışmanlığı sertifikası dahi olmayan, üniversite mezunu dahi olmayan, denklik almış bir diploması olmayan kişiler tarafından bu merkezlerin işletildiğini gördük. Bu konuda önlem almaya başladık, denetimlerimiz hızlı şekilde devam ediyor. Yetkin kişiler tarafından açılmayan ve ruhsatlandırılmayan yerlerin kapatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyerek denetimlerinin son hız devam ettiğini ve yetkin kişiler tarafından açılmayan yerlerin bir an önce kapatılması için çalışmalara devam edildiğini belirtti.

755 MİLYON TL ÇOCUK PARASI ÖDENDİ

Bakanlığa bağlı aile danışma merkezlerine başvuran çiftlerden %38’inin boşanmaktan vazgeçtiğine vurgu yapan Bakan Kaya “Boşanma sürecinde danışmanlığımıza başvuran 7 bin 500 çiftimizden yaklaşık yüzde 38'i evliliğini devam ettirme kararını aldı. İlk çocuğa 300 lira, ikinci çocuğa 400 lira, üç ve sonraki çocuklar için de 600 lira olmak üzere doğum yardımı yapıyoruz. Şimdiye kadar 1 milyon 770 bin çocuk için 755 milyon lira doğum yardımı yaptık.” diyerek çocuk doğum parası ödemelerinin devam ettiğini ve şuana kadar 1 milyon 770 bin çocuk için ailelere yardım yapıldığının altını çizdi.