Ak Parti'li Gül: İkinci bir bayrak asla bu topraklarda dalgalanmayacak

Ak Parti'li Gül: İkinci bir bayrak asla bu topraklarda dalgalanmayacak

Gül, AK Parti hükümetlerinin temel anlayışının seçilmişlerin ülkeyi yönetmesi yönünde olduğunu vurgulayarak, seçilmişlerin bürokratik vesayete karşı milletin iradesini savunacak bir sistem, reform yapmasına yönelik adımlar attığını dile getirdi.

A+A-

Ak Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Trabzon parti yöneticilerine yönelik "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Eğitim Toplantısı"na katıldı. 

Genel Sekreter Gül yaptığı konuşmada, Türkiye'de anayasa değişikliğinin 19'uncu kez milletin karşısına çıkacağı sürecin yaşandığını söyledi.

Bu değişikliğin Türkiye için çok esaslı, geleceği açısından çok önemli değişiklikleri ihtiva ettiğini belirten Gül, "Türkiye'de bir AK Parti dönemi, AK Parti öncesi dönem var. AK Parti kurulduğu tarihten itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız, AK Parti hareketinin lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın sloganı ile 'yeni bir Türkiye'ye uyandı. 'Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' dedi ve hamdolsun, 15 yılda Türkiye nereden nereye geldi. Bunu bütün milletimiz yakinen biliyor." diye konuştu. 

Gül, AK Parti hükümetlerinin temel anlayışının seçilmişlerin ülkeyi yönetmesi yönünde olduğunu vurgulayarak, seçilmişlerin bürokratik vesayete karşı milletin iradesini savunacak bir sistem, reform yapmasına yönelik adımlar attığını dile getirdi.

Bu reformların demokrasi adına kazanımların en önemli adımlarından birisinin de 16 Nisan'daki anayasa değişikliği olduğuna işaret eden Gül, "Buradaki temel anlayış artık darbe ürünü, vesayete açık, millete kapalı bir anayasadan vazgeçip milletin iradesinin hakim olduğu hükümet sistemine geçmektir." ifadesini kullandı.

Yeni sistemde milletvekili sayısının 600'e çıkacak olmasının da eleştirildiğini anlatan Gül, "Bu millet 2 milyon lira telefon faturasını millete fatura edenleri seçmez. Kendisi gibi kendisini temsil edecek milletin vekillerini gönderir." dedi.

Gül, dünyada tüm anayasa çalışmalarının olağanüstü hallerde yapıldığını belirterek, "Emin olun Türkiye bu hükümet sistemi değişikliğini şimdi yapamazsa daha bu meseleyle çok uğraşacak." ifadesini kullandı.

Türkiye'de cumhuriyetin, demokrasinin, laikliğin, birliğinin teminatının AK Parti olduğunun altını çizen Gül, şöyle dedi:

"AK Parti asla milletin hilafına olacak bir şeye öncülük yapmaz. Bu ülkede asıl cumhuriyete, rejime tehdit 15 Temmuz'da yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız millete liderlik yaparak o en kara, zor günde milletin önünde bayraktarlık yaptı. 'Ben milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç tanımam' diyerek milleti demokrasiye, cumhuriyete, laik Türkiye'yi, rejimi korumaya çağıran sen değildin Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dı. Senin o gece o saatlerde nerede olduğun hala belli değil, bir muamma ama milletin karşısında dimdik duran bu milletin bir adamı vardı."

"Hayır" diyenlerin "ülke bölünsün" diye mücadele eden, çukur kazanlar olduğunu aktaran Gül, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu sistem için 'ülkeyi bölecek' diyorlar, kocaman yalan. Bu ülkeyi bölecekse bölücü terör örgütü Kandil'den niye buna karşı çıkıyor? Buna bir cevap verir misiniz? Tek devletimiz var, asla bu devlet içerisinde bir paralel devlete, başka bir devlete izin vermeyeceğiz. Bunun yolu da 16 Nisan'da güçlü bir 'evet'tir. Tek bayrağımız var adını şehidimizin kanından alan ay-yıldızlı bayrağımız. İkinci bir bayrak asla bu topraklarda dalgalanmayacak. Öyle bir 'evet' vereceğiz ki sesi Kandil'den duyulacak, panik haline gelecekler, kaçacak yer arayacaklar inşallah. Öyle bir güçlü 'evet' vereceğiz ki Pensilvanya'daki FETÖ çetesinin lideri kaçacak yer arayacak. Öyle bir 'evet' diyeceğiz ki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi önce CHP'yi değiştirerek kasetle gelen CHP'nin Genel Başkanı, sandıktan güçlü 'evet'le CHP de değişecek.

Önceki ve Sonraki Haberler