Akşam yemeğinde proteinden uzak durun

Akşam yemeğinde proteinden uzak durun

Kaliteli bir uyku için en az 5 saat öncesinden kafein tüketimini bırakmak gerektiğini vurgulayan Demir, akşam yemeğinde sadece protein tüketilmesinin de yanlış bir tercih olacağını belirterek, şöyle devam etti;

A+A-

Yataş Uyku Kurulu Üyesi Doktor Diyetisyen Çağatay Demir, beslenme, uyku ve bağışıklık sistemi arasında birbirini destekleyen bir ilişki olduğunu belirterek,  doğru beslenmenin kişinin uyku kalitesini, iyi bir uyku düzeninin ise bağışıklık sistemini desteklediğini kaydetti.

İyilik durumunu etkileyen uyku kalitesinin, kişinin uyandıktan sonra kendini zinde ve yeni güne hazır hissetmesiyle anlaşıldığını belirten Çağatay Demir,  vücudun savunma sisteminde görevli olan bağışıklık proteinlerinin üretiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için de yeterli uykuya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Beslenme düzeni ve özellikle akşam yemeğinin uykuyu etkilediğini, akşamları fast food türü beslenmeden uzak durmak gerektiğini anlatan Diyetisyen Çağatay Demir, “Fast food türü yiyecekler, vücuda zararlarının yanı sıra, aynı zamanda uyku döngüsünü ve kalitesini de etkiliyor. Basit karbonhidratlı besinler yediğinizde daha hızlı açlık oluştuğu için uykuya geçiş süreci olumsuz etkilenir” dedi.

Akşam yemeğinde proteinden uzak durun, ılık süt için

Kaliteli bir uyku için en az 5 saat öncesinden kafein tüketimini bırakmak gerektiğini vurgulayan Demir, akşam yemeğinde sadece protein tüketilmesinin de yanlış bir tercih olacağını belirterek, şöyle devam etti;

 “Proteinler sindirimi uzun süren besinler oldukları için kaliteli uyku açısından akşam yemeği için iyi bir tercih değildir. Akşam öğününde lifli bir karbonhidrat çeşidi ve sebzeler tüketilirse uyku kalitesi artar. Aynı zamanda yatmadan 1 saat önce içilen bir bardak süt, içeriğindeki triptofan aminoasidi sayesinde uyku süresini ve kalitesini oldukça olumlu etkiler.”

6 saatten az uyuyanların soğuk algınlığına yakalanma olasılığı 4.2 kat fazla

Çağatay Demir, uyku ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiyi günlük hayatımızda farkında olmadan sıkça gözlemlendiğine dikkati çekerek, günde 6 saatten az uyuyan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma olasılığının 4.2 kat fazla olduğunun belirtti.

Demir, “Bedensel dinlenme, hem doğuştan gelen bağışıklığın sağlıklı bir şekilde devamlılığı hem de kazanılmış bağışıklığın olması gerektiği gibi sürdürülmesi açısından öneme sahip. Yapılan araştırmalar, günde 6 saatten az uyuyan kişilerin 7 saatten fazla uyuyan kişilere oranla basit bir soğuk algınlığına yakalanma ihtimalinin dahi 4.2 kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Bu oran 5 saatten az uyuyanlarda çok daha yüksek” diye konuştu.

Covid-19 nedeniyle yaşanan kapanma döneminde de insanların uyku kalitesinin bozulduğunu belirten  Demir, İtalya’da yapılan bir çalışmaya göre bunun, insanlarda depresyon ve anksiyetenin artışına bağlandığını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler