Alerjiye Son Verecek Tedavi

Alerjiye Son Verecek Tedavi

Avustralya Queensland Üniversitesi'nde yapılan bir bağışıklık araştırması sayesinde, astım gibi şiddetli alerjilere karşı tek seferlik bir tedavi ile son bulacak.

A+A-

Avustralya Queensland Üniversitesi'nde yapılan bir bağışıklık araştırması sayesinde, astım gibi şiddetli alerjilere karşı tek seferlik bir tedavi ile son bulacak.

Queensland Üniversitesi Diamantina Enstitüsü'nde çalışan Doçent Doktor Ray Steptoe yönetimindeki bir grup araştırmacı, hayvanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olan bağışıklık tepkisini ortadan kaldırmayı başardı. Steptoe, "Bir kişinin alerjisi varsa, belirtileri alerjendeki proteine gösterilen tepkiden kaynaklanır. Astım gibi hastalıklardaki zorlayıcı nokta ise T hücresi olarak bilinen bağışıklık hücrelerinin bir tür bağışıklık hafızası oluşturarak tedavilere karşı direnç göstermeleri. Şu anda gen terapisiyle hayvanlardaki bu T hücrelerinin hafızasını silebilir hale geldik. Yaptığımız çalışmada astım alerjeni üzerine çalıştık fakat aynı sistem yer fıstığına, arı zehrine, kabuklu deniz hayvanlarına ve diğer birçok maddeye alerjisi olan kişilerin tedavisinde de kullanılabilir." dedi.

ÖNCELİK ASTIM VE ÖLÜMCÜL GIDA ALERJİLERİNDE

Doktor Steptoe bulguların klinik öncesi araştırmaya tabi tutulması gerektiğini ve bir sonraki adımın laboratuvarda insan hücreleri kullanılarak denemeler yapmak olduğunu söyledi. Ayrıca nihai amaçlarının alerjiyi tamamen ortadan kaldırabilecek tek seferlik bir gen terapisi olduğunu ekledi. Steptoe, "Bu tedaviyi henüz normal bir grip aşısı kadar basit hale getiremedik ama daha kapsamlı şekilde kullanılabilmesi açısından daha basit ve daha güvenli hale getirmek amacıyla çalışıyoruz. Şu anda hedef kitlemiz şiddetli astımı ya da ölümcül gıda alerjisi olan bireyler." dedi.
Doktor Steptoe ve ekibinin araştırması Astım Vakfı ve Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından destekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler