Ali Kocatepe: Aysun müziğe benim zorumla başladı

Ali Kocatepe: Aysun müziğe benim zorumla başladı

Ali Kocatepe, 32 yıllık eşi Aysun Kocatepe’nin müziğe kendisinin zoruyla başladığını bu vesileyle profesyonel hayatta da birlikte olduklarını anlatarak sohbete başladı.

A+A-

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”,Türk pop müziğinin önemli isimlerinden Ali Kocatepe’yi konuk etti. Kocatepe, NTV Radyo dinleyicilerine 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gerçekleşecek “Sabahattin Ali 110 yaşında” konserinden bahsetti.

“Aysun müziğe benim zorumla başladı”

Ali Kocatepe, 32 yıllık eşi Aysun Kocatepe’nin müziğe kendisinin zoruyla başladığını bu vesileyle profesyonel hayatta da birlikte olduklarını anlatarak sohbete başladı.

“Sabahattin Ali 110 yaşında” konserlerini eşiyle beraberdüzenlemeyekarar verdiklerini söyleyen usta şarkıcı, bu projenin çıkışında en çok Sabahattin Ali eseri besteleyen kişi olmasının da rolü olduğunu sözlerine ekledi.

“Konuk sanatçıların yanısıra dansçı bir çift de sahneye çıkacak”

Kocatepe, “Sabahattin Ali 110 yaşında” konserlerinin ilkinin şairin doğumgünü olan 25 Şubat’ta, çocukluğunu geçirdiği Edremit’te gerçekleştiğini söyledi. İstanbul’da ise ilk kez 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gala konseri vereceklerini söyleyen sanatçı; Edip Akbayram, Zara ve Koray Avcı’nın konser akşamı Sabahattin Ali şiirlerini söyleceğini, dansçı bir çiftin de sahneye çıkacağını müzikseverlere duyurdu.

“Sabahattin Ali şarkılarının gençler tarafından söylendiğini görmek beni çok mutlu ediyor”

Sabahattin Ali’nin kendisi için çok özel bir yeri olduğunu dile getiren ünlü şanatçı, “Şairin şiirlerinin içinde bir melodi var.Onun şiirlerinden bestelediğim şarkılar, 1978 yılından bugüne kadar çeşitli kuşakların sanatçıları tarafından da bestelendi. Bu şarkıların gençler tarafından söylendiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Şiirlerle birlikte bu şarkılar da ölümsüzleşiyor” dedi.

“Sezen Aksu sayesinde ilk Nazım Hikmet bestem ortaya çıktı”

Şiir okumayı her zaman çok sevdiğini ifade eden Kocatepe, duygulandığı şiirleri bestelediğini söyledi. Sezen Aksu’yla ilgili bir anısını da anlatan sanatçı; “Nazım Hikmet’in şiirini bir türlü besteleyemiyordum ve bu yüzden içim içimi yiyordu. 90’lı yılların başında bir gün Sezen Aksu aradı ve ‘Ali, sana Nazım Hikmet’in bir şiirini yolluyorum. Şimdiye kadar okumadın herhalde. Çünkü okumuş olsan bunu mutlaka bestelerdin’ dedi ve Geberiyorum’u yolladı.Sezen Aksu sayesinde ilk Nazım Hikmet bestem ortaya çıktı. Hatta bu şarkıyı Nükhet Duru, Ferhat Göçer, daha sonra Athena da seslendirdi” sözleriyle anlattı.

“Şarkıların gerçek öykülerini anlatacağım bir kitap projem var”

Kocatepe, “Hey Gidi Dünya Hey! Anılarla Piştim, Şimdi Demleniyorum” isimli kitabının ardından, şarkıların gerçek öykülerini anlattığı bir de kitap projesinin olduğunu ekledi ve “İnşallah bu kitabı hayata geçirirsem müzikseverlerin, edebiyatseverlerin elinde güzel bir belge olacak” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler