Alican Yücesoy ve Ali Rıza Kubilay Tiyatro ve oyunlarını anlattı.

Alican Yücesoy ve Ali Rıza Kubilay Tiyatro ve oyunlarını anlattı.

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, oyuncu Alican Yücesoy ve Ali Rıza Kubilay’ı konuk etti

A+A-

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, oyuncu Alican Yücesoy ve Ali Rıza Kubilay’ı konuk etti. İkili, NTV Radyo dinleyicilerine Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nu ve oyunlarını anlattı.

“İnsanı merkeze koyan bir yapıyız”

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen ve “En genç genel sanat yönetmeni” olan Alican Yücesoy, tiyatronun genel sanat politikasını anlatarak sohbete başladı.

Ünlü oyuncu, “Çok büyük laflar ederek kimseyi korkutmak istemem. Ama en başından beri insanı merkeze koyan, dünyanın gidişatını kollayan, tiyatroya yeni bir dil getirmeye çalışan bir yapıyız. Kalabalık bir ekiple birlikte bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi. Ali Rıza Kubilay ise çalıştıkları ekibin zekasının ve tiyatroya bakışının genç olmasının kendileri için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

“Tiyatroseverler 1890’lı yılların Bakırköy’ünü tanıma fırsatını bulacak”

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun yeni oyunu Sherlock Hamid’i anlatan Ali Rıza Kubilay, ödüllü yazar Ahmet Sami Özbudak’ın bu oyunu kendileri için özel olarak kaleme aldığını söyledi.

Oyuncu, 1890’larda geçen oyunda tiyatroseverlerin Abdülhamid devrindeki Bakırköy’ü tanıma fırsatı bulacağını belirterek, “Abdülhamid’in Sherlock merakı üzerinden o dönemde yaşanan siyasi olaylara parmak basan ilginç bir oyun oldu” dedi.

“Başka bir ülkede mi yaşasak?’ sorusu üzerine kurulan bir hikayeyi anlatıyor”

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun diğer oyunu “Seni Seviyorum Türkiye”yi anlatan Alican Yücesoy, “Bugünlerde hepimizin dilinde olan ‘Bu ülkeden gidip başka bir yerde mi yaşasak?’ sorusu üzerinden anlatılan bir oyun. Ülkenin değişen koşulları içinde kendine bir yer ve varolma nedenini arayan beş kişinin yaşadıklarını anlatıyor” dedi.

Bunun yanı sıra ünlü oyuncu, “Gülünç Karanlık” oyununda Doğacan Taşpınar, Yelda Baskın, Erol Ozan Ayhan ve Elif Özen’le birlikte tiyatroseverlerin karşısına çıktığını da sözlerine ekledi.

“Tiyatroseverler İstanbul’un bir ucundan bizi izlemeye geliyor”

Alican Yücesoy, Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun lokasyonunun uzak olmasının tiyatroseverler için sorun yaratmadığını, ancak meslektaşları açısından bazen sorun yarattığını belirterek sitem etti. Ünlü oyuncu, “Tiyatroserverler İstanbul’un bir ucundan oyunları izlemek için geliyor. Fakat bazen kendi meslektaşlarımız Bakırköy’ün uzak olduğunu söylüyor. İzleyici bunu dese ona tiyatroyu nasıl ulaştırabileceğimi düşünürüm. Ancak tiyatrocu arkadaşlarımızdan bunu duymak bizi şaşırtıyor” dedi.

Ayrıca ünlü oyuncu tiyatro dışında bir dizi projesi olduğunu da NTV Radyo dinleyicilerine duyurdu.