Alman Bakan Gerd Müller’den Türkiye’ye haklılık payı

Alman Bakan Gerd Müller’den Türkiye’ye haklılık payı

Avrupa Birliği tarafından Türkiye'ye sığınmacılara yardım kapsamında vereceği maddi desteğin ertelenmesi hakkında konuşan Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller Türkiye'ye hak verdi.

A+A-

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye sığınmacılara yardım amacıyla sağlayacağı maddi desteğin ertelenmeleri konusunda Türkiye’ye hak verdiğini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

TÜRKİYE'DEKİ SIĞINMACILAR

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye sığınmacı göçmenler için vaat ettiği yardım gelirinin ödemesinde yaşanan gecikmelerden dolayı Türkiye’nin eleştirilerini haklı bulduğunu belirten Alman Bakan Müller, yardımların dağıtılması için bir sene gibi uzun bir süre olamayacağını söyleyerek eleştiride bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİNE ELEŞTİRİ

Türkiye eleştirilerinde haklı Mülleri Alman gazetesi Augsburger Allgemeine’ne verdiği demeçte sığınmacıları için Türkiye’ye vaat edilen maddi desteğin oldukça uzun süredir erteleniyor olması konusunda yapılan eleştiriler için Türkiye’ye hak verdiğini belirtti. Yardımın oldukça küçük bir kısmının iletildiğini hatırlatan Alman Bakan, yardımların ulaşmasında bir yıldır bekleniyor olması konusunda Avrupa Birliği’ni eleştirdi.

3 MİLYARDAN 800 MİLYON ÖDENDİ

3 milyar vaat edildi, 800 milyon geldi Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye sığınmacılara yardım için 3 milyon euro vaat edilmesine ve görüşmelerin üzerinden bir sene geçmiş olmasına karşın yalnızca 800 milyon euronun Türkiye’ye ulaştırıldığını hatırlayan Müller, sorunun AB ilişkilerinde olduğunu ve bu nedenle Brüksel’e Almanya’nın yapacağı yardımları direkt olarak iletmek için başvurduğunu açıkladı.

SURİYELİ ÇOCUKLAR

Türkiye’nin iç işlerindeki sorunların farkında olduğunu ancak ne olursa olsun mültecilere bakım konusunda Türkiye’nin oldukça iyi olduğunu söyleyen Bakan, konuyla ilgili Türkiye’yi takdir etmeyi de unutmadı. Müller konuşmasında ayrıca Almanya’nın Türkiye’deki Suriyeli çocuklara eğitim verilmesi için 8 bin Suriyeli öğretmene istihdam sağlandığını da hatırlatarak desteklerinden bahsetti.