Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemleri başlıyor

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemleri başlıyor

Türkiye’de 16 Nisan günü yapılacak anayasa referandumu için, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemleri 27 Mart Pazartesi günü başlayacak.

A+A-

Türkiye’de 16 Nisan günü yapılacak anayasa referandumu için, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemleri 27 Mart Pazartesi günü başlayacak. Referandum için 13 bölgede Türk başkonsolosluklarında veya kiralanan mekanlarda kurulan seçim sandıklarındaki oy verme işlemi 9 Nisan Pazar günü sona erecek.

Almanya'da 1 milyon 400 bin civarında Türk’ün oy kullanma hakkı bulunuyor. Referandumda yurt dışı tek seçim bölgesi olarak kabul edildiğinden, yurt dışı seçmen kaydı olan herkes istediği konsoloslukta oy kullanabilecek. Bu yüzden, referandum için geçen seçimlere kıyasla daha fazla vatandaşın sandığa gideceği tahmin ediliyor. Almanya’daki Türkler, ilk kez 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu’na göre, seçimlere katılım oranı yüzde 8 civarında kalmıştı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Almanya’da seçimlere katılım oranı yüzde 40 oldu. Uzmanlar AK Partili bazı bakanların Almanya’da referandum konusunda düzenlenen toplantılarının iptali ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya “Nazi yöntemleri uygulamakla” suçlamasıyla büyüyen gerginliğin de, Almanya’daki Türklerin oylamaya katılma oranını artıracağını tahmin ediyorlar.

Başbakan Angela Merkel bir gazeteye verdiği demeçte, Avrupa Birliği Komisyonu’nun, Türkiye'de 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğinin “Demokrasi için geri adım” anlamına geldiğini söyleyen raporunu ciddiye aldığını açıkladı. Merkel, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerinin son bulup-bulmayacağı konusunda "Referandumu ve diğer her şeyi beklemeliyiz" dedi.