Altan Erkekli: Şehzadebaşı semtinin ruhunu seyirciyle buluşturuyoruz

Altan Erkekli: Şehzadebaşı semtinin ruhunu seyirciyle buluşturuyoruz

İzleyici karşısına “Meddah” olarak çıkan usta oyuncu Altan Erkekli, “145 yıl önce ‘Direklerarası’ dediğimiz Şehzadebaşı semtinin ruhunu, Zorlu PSM Ana Tiyatro’da seyirciyle buluşturuyoruz” diyerek heyecanını paylaştı.

A+A-

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”,usta oyuncu Altan Erkekli ve sanat yönetmeni Uğur Işık’ı konuk etti. İkili, NTV Radyo dinleyicilerine “Direklerarası” isimli projesini anlattı.

“145 yıl önce ‘Direklerarası’nda yaşanan Ramazan ruhunu seyirciyle buluşturuyoruz”

“Direklerarası”nın sanat yönetmenliğini üstlenen Uğur Işık, projenin hem eski İstanbul’daki ramazanlaramodern bir şekilde gönderme yaptığını hem de pek çok eğlenceyi içinde barındırdığını anlatarak sohbete başladı.

İzleyici karşısına “Meddah” olarak çıkan usta oyuncu Altan Erkekli ise, “145 yıl önce ‘Direklerarası’ dediğimiz Şehzadebaşı semtinin ruhunu, Zorlu PSM Ana Tiyatro’da seyirciyle buluşturuyoruz” diyerek heyecanını paylaştı.

“Atatürk sayesinde müslüman sanatçılar da sahnede olmaya başlamış”

Işık,“Şehzadebaşı semtindeki Fatih Camii’nden Vezneciler’deki Fen Fakültesi’ne kadar olan alana ‘Direklerarası Piyasası” deniyormuş. Eskiden direklerin arasındaki mekanlarda herkes sahura kadar Meddah gösterisi, operet ve Karagöz Hacivat izleyerek vakit geçiriyormuş. Eskiden orada ilk opereti sunanlar gayrimüslimlermiş. Atatürk sayesinde müslüman sanatçılar da sahnede olmaya başlamışlar” dedi.

“Seyirciyi bir sürü sürpriz bekliyor!”

“Direklerarası”nda fasılların yanısıra masalların, fıkraların olacağını söyleyen Işık, Karagöz oyununun da günümüze hitap eden bir şekilde oynanacağını ve seyirciyi bir sürü sürprizin beklediğini söyledi.

“Eşim evde fasılı kapat başka bir şey dinleyelim’ diyor”

Bu projede yer aldıktan sonra daha çok fasıl dinlediğini anlatan Erkekli, “Eşim artık evde‘Fasılı kapat, başka bir şey dinleyelim’diyor. Ama insan içinde oldukça kelimelerin anlamını daha da hissediyor” dedi.

“Direklerarası”nın geleceğe fener tutacak bir çalışma olduğunu da sözlerine ekleyen Erkekli, “Kaşıkçı elmasını nasıl sunuyorsak ramazan eğlencemizi de hem dünyaya hem de kendi ülkemizdekilere sunmalı ve yaşatmalıyız” dedi.

“Yapacağımız proje çok tartışılacak!”

Işık, bu projeden sonra Altan Erkekli’yle birlikte çok konuşulacak ve tartışılacak bir proje daha yapacaklarının müjdesini verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler