Amasyalı üretici soğan alım kararına sevindi

Amasyalı üretici soğan alım kararına sevindi

Pandemi nedeniyle yaşanan sorunlar nedeniyle ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çiftçi Toprak Mahsulleri Ofisince (TMO) 2020 ürünü patates, soğanı satın alma kararına sevindi.

A+A-

Amasyalı soğan ve patates üreticileri alınan karardan memnun olduklarını belirttiler. Türkiye’nin önde gelen soğan üretim merkezlerinden Amasya’da alınan karar elinde ürün bulunan çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı. Soğan ve Patates üreticisi Oluzlu Tarım İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çelik, şunları söyledi: 

“Bu karar gerçekten de beklediğimiz şeydi. Umarım yeni ürünlerimize ihracat kısıtlaması getirilmez. Pandeminin de belirli bir süre sonra azalacağı için inşallah biz önümüzdeki sezon böyle bir mağduriyet yaşamayız ihracat kısıtlanmasıyla... Şu anda depolarda çok soğanlar var.  Bundan evvel satılmadığı için soğanların çoğu hep içlendi ve çöpe gitti. Bundan evvel de Ocak ayından sonra normal kışlık soğanlar hafif hafif çillenmeye başlar. O çillenmiş soğanları atılan, çöpe giden yani ihracata gidecek veya iç piyasada tüketilecek o mallar. Şu anda belki 1 milyon tonun üzerinde. Bunlar da çöpe gitmiş oldu. Bizim elimizde yaklaşık 100 - 150 ton soğanımız kaldı, 300 tan patatesimiz kaldı. Onu tarım il müdürlüğüne bildirdik. Bu işi yaptığımız için önlemlerimizi aldık ama vatandaşlarımız çok mağdur bu durumda.'' 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır”  açıklamasını yapmıştı. (AjansBizim)