AMD Ryzen işlemcileri ile İntel'e kafa tutmaya hazırlanıyor

AMD Ryzen işlemcileri ile İntel'e kafa tutmaya hazırlanıyor

AMD Ryzen adlı işlemcisini Mart ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Mart ayında piyasada olması beklenen işlemcinin fiyatı da belli oldu.

A+A-

AMD Ryzen işlemcileri ile İntel’e kafa tutmaya hazırlanıyor. Başta işlemci olmak üzere ekran kartı üretiminde de önemli konumda bulunan AMD yeni işlemcisi Ryzen ile performans isteyenlerin tercihi olmayı hedefliyor.

AMD Ryzen adlı işlemcisini Mart ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Mart ayında piyasada olması beklenen işlemcinin fiyatı da belli oldu.

İNTEL İŞLEMCİLERİ İLE KAPIŞACAK

Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan performans bakımından dikkat çeken Ryzen işlemcileri, en yüksek performansı hedef alıyor. İntel’in 1000 dolarlık işlemcilerine kafa tutacak performansa sahip olduğu aktarılan işlemciler mart ayında tüm detaylarıyla tanıtılacak.

RYZEN AİLESİNDE 17 İŞLEMCİ VAR

AMD’nin yeni işlemci ailesinde sunacağı 17 işlemcinin tüm detayları belli oldu. Intel’in kullandığı isimlendirme sistemini kullanan firma, yeni işlemci ailesini Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7 şeklinde gruplandırmaya gitti. Ryzen 7 ile en üst düzey performans sunmayı hedefleye firma Ryzen 3 ile uygun fiyata orta seviye performans sunmayı hedefliyor.

XFR TEKNOLOJİSİ KULLANILDI

17 işlemcinin 5 tanesi 8 çekirdekli ve 4 tanesi 6 çekirdekli olarak tercih edilmiş. Ayrıca 8 adet 4 çekirdekli işlemci satışa sunulacak. Bazı işlemciler daha yüksek hızlara ulaşabilecek şekilde XFR teknolojisiyle donatılmış. Bu işlemciler sonlarındaki ‘X’ ifadesiyle diğerlerinden ayrılıyor.

AMD RYZEN GÜÇ VE PERFORMANS SUNUYOR

AMD’nin Ryzen işlemcilerinin şu an için en üst seviye modeli R7 1800X. 95W maksimum güç tüketimine sahip olan işlemci gerçek 8 çekirdeğe sahip. Aşağıya doğru indikçe ise hem performans hem de güç tüketiminin azaldığını görmekteyiz.

AMD SOKET

Firma, yeni nesil işlemcileriyle birlikte AM4 soket yapısını da getirmekte. Yeni nesil X370 ve A350 yonga setine sahip olacak olan bu anakartlar, DDR4 RAM desteğine, USB 3.1 Gen 2 ve Tip-C bağlantı desteğine de sahip. Tamamen yeni nesil bileşenlere sahip olan anakartlar şu anda Asus, MSI ve Gigabyte tarafından hazırlanmış durumda.