Amerika ile Meksika Arasına Duvar Örülüyor

Amerika ile Meksika Arasına Duvar Örülüyor

ABD- Meksika arasında yer alan sınırın duvar ile kapatılmasını öngören başkanlık kararına imzayı attı.

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump ayağının tozu ile seçim vaatlerinde yer alan ABD-Meksika arasına duvar örme düşüncesini hayata geçiriyor. ABD- Meksika arasında yer alan sınırın duvar ile kapatılmasını öngören başkanlık kararına imzayı attı.

DUVAR MESELESİ SEÇİM VAADİNDENDE ÖTE BİR KONU

Sputnik'in sitesinde yer alan habere Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Trump’ın imzaladığı sınırın duvar ile kapatılması şunları söyledi: “Bu bariyeri inşa etmek bir seçim vaadinden daha fazlası. Bu, ‘geçirgen’ sınırlarımızı gerçekten korumak için atılan bir ilk adım” diyerek konunun seçim vaadinden öte bir konu olduğunu vurguladı.

TRUMP MEKSİKA ÖDEYECEK

Trump örülecek duvarın masrafının Meksika tarafından ödeneceğini söylemişti. Toplam 1120 km olan duvarı ABD vergilerden karşılayarak inşa edecek daha sonra masraf Meksika’dan tahsil edilecekti Trump 6 Ocak’ta yaptığı açıklama ile böyle söylemişti.

MEKSİKA ÖDEMEM DİYOR

Son gelişmelere göre Meksika tarafından bu konu ile ilgili açıklama yapıldı. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, 12 Ocak’ta yaptığı açıklama ile duvar için ABD’ye herhangi bir ödeme yapmayacaklarını beyan etti. Cumhurbaşkanı Nieto ayrıca ABD'de yeni kurulan Trump hükümeti ile "açık ve tam müzakerelere" hazır olduklarını başta güvenlik, göç ve ticaret dahil olmak üzere her konunun masaya yatırılacağını beyan etti.

Önceki ve Sonraki Haberler