Amerika ile Meksika arasındaki duvar 2 yıl içinde bitecek

Amerika ile Meksika arasındaki duvar 2 yıl içinde bitecek

ABD’nin yeni Başkanı Trump’un seçim vaatlerinde yer alan ve başkan seçilince gündeme tekrar taşıdığı Meksika sınırına duvar örüleceği ile alakalı ABD İç Güvenlik Bakanı Kelly açıklama yaparak iki yıl içinde bitirileceğini belirtti.

A+A-

Amerika ile Meksika arasında örülecek duvarın 2 yıl içinde bitebileceği bildirildi. ABD’nin yeni Başkanı Trump’un seçim vaatlerinde yer alan ve başkan seçilince gündeme tekrar taşıdığı Meksika sınırına duvar örüleceği ile alakalı ABD İç Güvenlik Bakanı Kelly açıklama yaparak iki yıl içinde bitirileceğini belirtti.

ABD İç Güvenlik Bakanı John Kelly, yaptığı açıklamada ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump'ın Meksika ile ABD arasına örülecek sınır duvarına büyük önem verdiğini belirttiği açıklamasında "Duvarın iki yıl içinde tamamlanmasını umuyorum." diyerek duvarın örülmesinin öneminden bahsetti.

Kelly, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada ABD sınır güvenliği açısından bu duvarın öneminden bahsederek güvenlik için duvarın örülmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Kelly, duvar inşasının hazırlıklarına birkaç ay içerisinde başlanacağını ve duvarın kademe kademe tamamlanacağını belirtti. İki ülke arasına örülecek duvara Trump'ın çok önem verdiğini ve "Duvarın iki yıl içinde tamamlanmasını umuyorum." Diyerek 2 yıl içinde tamamlanacağını umduğunu belirtti. Yapılacak duvarın maliyetinin karşılanması içinde bir an önce ABD Kongresinde hızlı kararlar alacağına değinen Kelly "duvarın masraflarının Meksika tarafından karşılanacağı" şeklindeki Trump’un açıklaması hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

ABD Başkanı Trump "yasa dışı göçmenleri önlemek" ve "sınır güvenliğini artırmak" amacıyla hazırlanan kararname ile Meksika ile ABD arasına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzaladı.