Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu

Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu

Oylamasının ardından günler geçmesine rağmen onay için Cumhurbaşkanı’na gönderilmeyen değişiklik paketi nihayet bu gün onay için gönderildi.

A+A-

Anayasa değişiklik paketi TBMM'de oylanmasının ardından gecikmelide olsa Cumhurbaşkanı’na gönderildi. Oylamasının ardından günler geçmesine rağmen onay için Cumhurbaşkanı’na gönderilmeyen değişiklik paketi nihayet bu gün onay için gönderildi.

15 GÜNLÜK SÜRESİ VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine sunulan kanunu onaylamak ya da iade etmek için 15 günlük süresi var. Bu süreyi Cumhurbaşkanı istediği gibi kullanabilecek.

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK

Anayasa değişiklik paketi ile “Türk tipi başkanlık” sistemine geçilmeyi öngören anayasa değişikliği paketi 21 Ocak’ta oylamaların ardından TBMM’de kabul edilmişti. 21 madde olarak komisyona gelen ve komisyondan 18 madde olarak geçen tasarı mecliste hızlı bir şekilde birinci ve ikinci oylamaları yapılarak meclisten geçmişti.

339 OYLA KABUL EDİLDİ

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi” 339 oyla kabul edilmişti. Bundan sonraki süreçte değişiklik paketinin Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulması bekleniyordu.

Referandum ne zaman?

Cumhurbaşkanının kanunu incelemek ve kararını vermesi için toplam 15 günlük süreci bulunuyor. Bu süre zarfında Cumhurbaşkanı yasayı onaylar yada geri iade edebilir. Cumhurbaşkanının önüne gelen kanunu onaylaması halinde, onaylanan kanun referanduma gidilmesi için Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek ve referandum süreci resmen başlamış olacak.

9 NİSAN YADA 16 NİSAN ÖNE ÇIKIYOR

Referandum Anayasa değişikliği kanununun Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından en erken 60 gün sonra yapılabiliyor. Referandum 60 gün sonraki ilk pazar günü yapılabiliyor. Şu anki ilerleyiş ile referandum tarihi olarak 9 Nisan ya da 16 Nisan tarihinde öne çıkıyor.