Ankara, İzmir arası mesafe 500 km ye düşecek

Ankara, İzmir arası mesafe 500 km ye düşecek

Ankara – İzmir arası yolculuk mesafesi 8 saatten 4 buçuk saate düşürecek olan proje için geri sayım başladı.

A+A-

Projenin hayata geçmesi ile Başkent Ankara’yı Ege’nin incisi olan İzmir’e bağlayacak yol mesafesi km olarak ve yolculuk süresi olarak yarı yarıya azalmış olacak.

Ege ile Başkent Ankara’yı bağlayacak proje

İki şehri birbirine bağlayacak projenin işlemeye başlaması ile yol üzerinde olan şehirler olan Uşak ve Manisa’ nın ve ilçelerinin de Ankara’ya olan yolculuk süreleri belirgin şekilde azalacak. Bu sayede bu şehirlerde yaşayanlar ile başkent Ankara arasında nakil ve yolculuk maliyetleri azalacak. Bölge insanına maddi katkı sağlayacak.

Ankara İzmir arası 500 km ye düşüyor

Şuan kullanılan karayolu ile Ankara – İzmir arası 590 km ve 7 saatten fazla süren yolculuk gerekiyor. Yeni yapılacak projenin toplam uzunluğu 501 km olacak. Yapılacak yol otoban şeklinde yapılacağı için saatteki km sınırı 120 km olacaktır. 120 km lik hız sınırı ile 500 km lik yol 4 buçuk saatte alınabilinecek. Projenin hayata geçmesi ile Ankara-İzmir Otoyolu mevcut devlet yoluna göre daha hızlı  ve güvenli ve konforlu ulaşım sunacak.

8 milyar dolarlık bir proje

Yolun proje çalışmalarına 2010 yılında başlandı. ÇED raporunun alınması ile otoyol ihale süreci başlayacak. ÇED raporunun alınmasının ardından yapım aşamasına geçilecek olan proje 2016 fiyatlarına göre 8 milyar dolar olarak hesaplandı

Önceki ve Sonraki Haberler