Ankara Uluslararası Film Festivali "Körleşme" temasıyla açılacak

Ankara Uluslararası Film Festivali "Körleşme" temasıyla açılacak

Ankara Uluslararası Film Festivali 20-30 Nisan arasında düzenlenecek. Ankara Uluslararası Film Festivali bu sene “Körleşme” teması ile açılış yapacak.

A+A-

Ankara Uluslararası Film Festivali 20-30 Nisan arasında düzenlenecek. Ankara Uluslararası Film Festivali bu sene “Körleşme” teması ile açılış yapacak. Her sene farklı bir tema ile seyirciye merhaba diyen Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu seneki teması “Körleşme” olarak belirlendi.

Festival 20-30 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Festivalin bu seneki afişini Asya Fatma Bağcı hazırladı.

KÖRLEŞME TEMASI

Festivalin bu sene “Körleşme” temasının seçilmesi hakkında da şunları söyleyen Bağcı "Beyazperdede devasa bir görsel alan sunan film öte yandan nedenleri inşa etmeden, sonuca odaklanabilir de. Görsel alanın yanında filmin sunmadığı görünmeyen alan, görmeyi sınırlarken seyircinin tedirgin bakışına yol açar” tespitinden yola çıkarak belirlediği ‘Körleşme’ temasıyla “Seyircinin bakış açısı ile kameranın bakış açısı örtüşmediğinde ne olur? Seyirci körleşir. Bunun ötesine geçmenin çaresi nedir? Sinema bizi ne zaman körleştirir? Egemen olan körleşme aracılığı ile dilediğince erkini nasıl kurar?” diyerek “Körleşme”nin ne demek olduğuna da açıklık getiriliyor.

DAİRE, KARE, ÜÇGEN SİNEMADA NE İFADE EDER

Ayrıca kullanılan kare ve daire formlarının sinemada lokasyon, duygu, boşluk, insan faktörü, bakış açısı olguları ifade ettiğine değinen Bağcı bu sene “Körleşme” temasının seçildiğini belirtti.

AFİŞ HAZIRLIĞI AŞAMALARI

Festivalin afişini hazırlarken nasıl bir yol izlediğinin de açıklamasını yapan Bağcı “Tasarımda sert hatları kıran doku ve renk uygulaması, sinemada tekdüzeleşmiş dili, bakış açısını ve sınırları zorlarken festivalin temasına gönderme yapacak şekilde düzenlendi” diyerek festival afişinin hazırlanma ifade ettiklerine vurgu yaptı.