Ankara'da toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı

Ankara'da toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı

15 ocak tarihinden itibaren uygulanacak yeni fiyatlar otobüs, metro ve minibüs ücretlerinde geçerli olacak. Daha önce Ankara’lıların ücretsiz olarak kullandıkları teleferik de ücretli oldu.

A+A-

Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu yeni fiyatları belirledi. Yeni fiyatlar 15 Ocak Pazar gününden itibaren uygulamaya konulacak. Belirlenen yeni fiyatlara göre bazı bilet fiyatları %6,3 oranında zamlanırken, öğretmen ve öğrenci bilet fiyatlarında değişiklik yapılmadı eski fiyat aynen korundu.

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ BİLETLERİ ARTMADI

EGO otobüsleri, metro ve Ankaray'da tam biniş bilet fiyatı 2,50 TL oldu. bu hatlarda transfer (aktarım) ücreti ise 1 TL oldu. Öğretmen ve öğrenci bilet fiyatları eskisinde olduğu gibi 1,75 TL olarak kaldı.

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ

Özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş bilet fiyatları 2,75 TL oldu. İndirimli biniş bilet fiyatları 1,75 TL olarak aynen kaldı.

KISA MESAFE – İNDİ BİNDİ

Kısa mesafe minibüs ücreti 2,75 TL oldu. Uzun mesafe minibüs ücreti 3,15 TL oldu.

Bir binişlik ve 4 TL’ye satılan kullan at biletler yine aynı fiyatta kaldı. Bu biletlerde transfer özelliği mevcut değil.

Havayolu yolcuları

Esenboğa Havalimanı- Ankara arasında havayolu yolcularına hizmet veren BELKO AİR’lerin fiyatları 11 TL oldu.

Teleferik hattı ücretli oldu

Açıldığı günden itibaren ücretsiz olarak yolcu taşınan Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattı artık ücretli oldu. 1 TL olarak belirlenen teleferik ücretleri 15 Ocak’tan itibaren uygulanacak. Teleferik ile gelen yolcuların aktarma yaparak metroya binmeleri halinde teleferik için ödenen 1 TL metro fiyatından düşülecek. Aynı şekilde metrodan gelerek aktarma şeklinde teleferiğe binen yolculardan ise 1 TL’lik teleferik ücreti düşülmeyecek.

Eski ve yeni fiyatlar şöyle:

Ego – Metro - Ankaray Eski bilet - Yeni Bilet Fiyatları

Tam: 2,35 TL’den 2,50 TL ye çıktı.

İndirimli: 1,75 TL’den 1,75 TL ye çıktı.

Aktarma: 80 Kuruş’tan 1 TL ye çıktı.

Ankara Özel Toplu Taşıma Aracı İle Özel Halk Otobüsü Fiyatları

Tam: 2,55 TL den 2,75 TL ye çıktı.

İndirimli: 1,75 TL den 1,75 TL ye çıktı.

Ankara Dolmuş Fiyatları

Kısa mesafe: 2,55 TL den 2,75 TL ye çıktı.

Uzun mesafe: 2,90 TL den 3,15 TL ye çıktı.