Anne sütü şeker hastalığı tedavinde denenecek

Anne sütü şeker hastalığı tedavinde denenecek

Şeker hastalığının tedavisinde yeni yöntem arayışları sürerken, hastalığa yakalanan küçük çocuklarda anne sütü şekerinin kullanılması için bilimsel araştırma yapılacak. 

A+A-

Şeker hastalığının tedavisinde yeni yöntem arayışları sürerken, hastalığa yakalanan küçük çocuklarda anne sütü şekerinin kullanılması için bilimsel araştırma yapılacak. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raika Durusoy’un yürütücülüğünü yaptığı, “İnsüline bağımlı şeker hastalığına yakalanan çocuklara anne sütü şekerinin gıda takviyesi olarak verilmesi ve bu çocuklarda şeker hastalığının kontrolü, bağışıklık sistemi ve bağırsak mikrobiyotası açısından değerlendirilmesi” projesi, TÜBİTAK “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Araştırma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Raika Durusoy, anne sütünde bağırsaklardan emilmeyen ve probiyotik etkisi olan oligosakkarit adı verilen şekerler bulunduğuna dikkati çekti. 

''Nature'' adlı bilimsel dergide yayınlanan bir araştırmaya işaret eden Durusoy, ''Şeker hastalığına yakalanma eğilimi  olan deney hayvanlarına anne sütü şekerleri verildiğinde şeker hastalığına daha az yakalandıkları, insülin hormonunu salgılayan pankreasta iltihabın azaldığı ve bu etkilerin deney hayvanlarının bağırsaklarında yaşayan bakterilerin  değişmesiyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu makaleden etkilenen ve insanlarda henüz uygulanmadığını gören araştırma ekibimiz, benzer bir araştırmayı ilk kez insanlarda tasarlamıştır” diye konuştu.

Hastalara anne sütü şekeri verilip izlenecek 
Prof. Dr.  Durusoy, insüline bağımlı şeker hastalığına yeni yakalanan Ege Üniversitesi Çocuk Endokrin ve Diyabet bölümünde izlenen ve aileleriyle çalışmaya gönüllü katılan  çocuklara gıda takviyesi olarak  anne sütü şekeri  verileceğini belirterek, şeker hastalığının kontrolü, bağışıklık sistemi ve bağırsak mikrobiyotası açısından faydalı olup olmadığının değerlendirileceğini söyledi. 

 Projede; Ege, Osmangazi ve Acıbadem Üniversitesi'nden halk sağlığı, diyetisyenlik, çocuk endokronolojisi, immünoloji, biyokimya gibi farklı bilim dallarından uzmanlar görev alacak.