Annie müzikali İzmir'de sahnelenecek

Annie müzikali İzmir'de sahnelenecek

Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecekleri bilgisini veren Cinpir, Annie müzikalinin İzmir dışında; İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa’daki sanatseverlerle buluşturmayı planladıklarını belirtti.

A+A-

Harry Potter Operası ve Jessy Müzikali gibi sanat eserlerinin Türkiye’deki ilk prömiyerlerini başarıyla gerçekleştiren Mozart Akademi, bu kez dünyanın en ünlü çocuk müzikalleri arasında yer alan Annie’yi Türkiye’de ilk kez İzmir’de sahneye koyacak. Annie rolünü dünyada ilk kez bir Türk kız çocuğunun oynayacağı müzikal başrol ve koro için başvurular 15 Ekim 2017 tarihine kadar www.annieturkiye.com internet adresinden yapılabiliyor.

Mozart Akademi Genel Müdürü ve opera sanatçısı İlhan Cinpir, Türkiye’de çoksesli müziğin yanı sıra; opera, bale ve müzikal gibi sahne eserlerini zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkarmayı amaç edinen Mozart Akademi’nin en büyük hayallerinden birinin Annie’yi Türkiye’de sahnelemek olduğunu söyledi.

1977 yılından bugüne dünyanın onlarca ülkesinde sahnelenen ve Broadway’in en ünlü müzikalleri arasında yer alan Annie’nin kitapları, filmleri ve müzikal gösterimleriyle satış ve izlenme rekorları kırdığını anımsatan Cinpir, “Milyonlarca insanı etkilemeyi başarmış bir Brodwaymüzikalini ülkemizde ilk kez sahneleyecek olmak bize müthiş bir heyecan veriyor. Eserin Türkiye’deki tüm fikri mülkiyet ve gösterim haklarını satın aldık. Bu hayali bizlerle paylaşan çocuklarımızla birlikte Brodway yapımlarının artık ülkemizde de başarıyla sahnelenebildiğini kanıtlamak istiyoruz. Bu büyük iddianın heyecanı içindeyiz. Ancak ondan daha önemlisi, bu müzikalde Annie başrolünü oynayacak ve koroda yer alacak çocuklarımızın geleceğin ünlü sanatçıları olma potansiyeli taşımasıdır. Tüm dünyada çok yaygın şekilde sahnelenen ve izlenen bu büyük eseri, Türk çocukları ve gençlerinin sahne sanatlarındaki yetenekleri ile buluşturmayı amaçladık.” dedi.

İLK GÖSTERİM 2018 BAHARINDA

Yapılan hazırlıkların ardından 2018 yılı bahar aylarında Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecekleri bilgisini veren Cinpir, gelecek yıl yapılacak temsillerin ardından eserin İzmir dışında; İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa’daki sanatseverlerle buluşmasını planladıklarını belirtti.

İlhan Cinpir şu değerlendirmeyi yaptı: “Çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun görsel sanat dallarına sevgisini ve farkındalığını artırmayı misyon olarak belirleyen bir kurumuz. Böylelikle çocuklarımızın sahne sanatlarına olan ilgisini artırarak sanatsal ve estetik duygularını geliştirmek istiyoruz. Annie, müzikleri ve konusu itibarıyla sadece çocukların değil, her yaştaki izleyicinin beğenip keyif alacağı, yaşama dair dikkat çekici mesajları olan bir müzikal… Türkiye’de ilk kez sahnelenecek olmasının, tüm bu etkileri çoğaltacağına inanıyoruz.”