Antibiyotik kullanmak için beta testi şart

Antibiyotik kullanmak için beta testi şart

Sağlık Bakanı Recep Akdağ “Nezle ve gripte kesinlikle antibiyotik kullanmamalıyız” diyerek kış hastalıkları olan nezle ve gribin tedavisi için antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

A+A-

Sağlık Bakanlığı gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için beta testi yapılmasını şart koşan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın konu hakkında yapmış olduğu açıklamaya göre “Nezle ve gripte kesinlikle antibiyotik kullanmamalıyız” diyerek kış hastalıkları olan nezle ve gribin tedavisi için antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

ANTİBİYOTİK KULLANMAK İÇİN BETA TESTİ ŞART

Dünya genelinde ülke olarak antibiyotik kullanımı sıralamasında ilk sıralarda olan ülkemizin her hastalık için antibiyotik kullanılmasının önüne geçmek için bir dizi önlemler alındığını belirten Akdağ yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi. "Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Hasa, antibiyotik kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir. Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır ancak virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz" diyerek reçeteye gereksiz antibiyotik yazılması konusunda hastanın doktora zorlama yapmaması gerektiği üzerinde duran Akdağ hastanelere başvuran 3 hastadan birisinin reçetesinde mutlaka antibiyotik bulunduğunun altını çizdi.

NEZLE VE GRİP İÇİN ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALI

Beta testi uygulaması ile hastanın antibiyotik kullanıp kullanmamasına karar verilecek diyen Akdağ, "Beta, hızlı beta testi ile belirlenecek. Çünkü boğaz kültür testi uzun sürüyor, ancak hızlı beta testi ile hastada beta çıkarsa antibiyotik kullanılacak" diyerek "Nezle ve grip başta olmak üzere başka hastalıklardan korunmak içinde antibiyotik kullanılmaz" altını çizdi.