Antibiyotikler 12 bakteriye etki etmiyor

Antibiyotikler 12 bakteriye etki etmiyor

Yanlış ilaç kullanılmasından kaynaklı olarak kullanılan ilaçlar artık etkisiz kaldığını belirten sağlık uzmanları antibiyotiklere ve ilaçlara dayanıklı bakterilerin her geçen gün sayısının artış gösterdiğinin altını çiziyorlar.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü hükümetlerden yeni antibiyotik ve ilaçların bulunabilmesi için yardım yapmalarını talep etti. 12 bakterin antibiyotiğe direnç kazandığını bildiren kuruluş bu bakterilerle mücadele için yeni ilaçların ve antibiyotiklerin keşfedilmesi gerektiğini açıkladı.

KANSERDEN DAHA TEHLİKELİ

Yanlış ilaç kullanılmasından kaynaklı olarak kullanılan ilaçlar artık etkisiz kaldığını belirten sağlık uzmanları antibiyotiklere ve ilaçlara dayanıklı bakterilerin her geçen gün sayısının artış gösterdiğinin altını çiziyorlar. Bunun sonucu olarak maruz kalınan bakteri enfeksiyonlarının önlenememesi riskini doğurduğunun altını çiziyorlar. Bu durumun kanserden daha tehlikeli bir durum olduğunu belirtiyorlar.

ÖNEMLİ AMELİYATLAR YAPILAMAZ

İlaca direnç gösteren hastalıklar üzerine uzmanlaşan Wellcome Trust yetkilisi Tim Jinks, antibiyotikler bakterilere etki edemezse organ nakli, sezeryan, kemoterapi ve protez ameliyatları gibi işlemlerin enfeksiyon riski nedeniyle uygulanamayabileceğini söylüyor.

Bakteriler 3 gruba ayrılıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün listelediği bakteriler öncelik sırasını belirten 'kritik', 'yüksek' ve 'orta' başlıkları altında üç gruba ayrılıyor.

Bu bakterilerin hangi enfeksiyonlara yol açtıkları, ne kadar kolay yayıldıkları, bakterilerle savaşabilen kaç ilaç kaldığı ve bu bakterilerle savaşabilecek yeni ilaçların üstünde çalışılıp çalışılmadığı göz önünde bulunduruluyor.

Doktor Kieny, "Bu liste araştırma ve geliştirme bölümlerinin kamu sağlığının acil ihtiyaçlarına yönelmesini sağlayacak" diyor.

12 BAKTERİ DİRENÇLİ

Örgüt ayrıca 12 bakterinin genetik yapılarının başka bakterileri de ilaçlara dirençli hale getirebildiğini söylüyor.

Kritik bakteri grubunda birden fazla ilaca direnç gösterebilen bakteriler bulunuyor. Bu bakteriler kanda oluşan veya zatürre gibi ciddi veya ölümcül enfeksiyolara yol açabiliyor.

SIK GÖRÜLEN HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR

Yüksek ve orta derecede kritik olan bakterilerse bel soğukluğu salmonelladan kaynaklanan gıda zehirlenmesi gibi daha sık rastlanan hastalıklara yol açabiliyor.

Listede tüberküloz yer almıyor çünkü halihazırda tüberküloz için yeni antibiyotikler geliştirmeye çalışan programlar bulunuyor.