Apple iMac Pro Satışa Sunuldu

Apple iMac Pro Satışa Sunuldu

iMac Pro18 çekirdekli Intel Xeon işlemci, 128 GB bellek, 4 TB SSD, 16 GB Radeon Pro Vega 64 ekran kartı seçenekleriyle bir donanım canavarına dönüşebiliyor.

A+A-

Teknoloji devi Apple’ın merakla beklenen performans canavarı iMac Pro satışa açıldı. Bugüne kadar üretilen en hızlı ve en güçlü Mac olan iMac Pro, performansı kadar tasarımıyla da dikkat çekiyor. Apple‘ın San Francisco’da düzenlediği WWDC 2017 etkinliğinde tanıttığı, tasarım ve donanım anlamında üst düzey performans vadeden yeni ürün, 27 inç boyutunda 5120 x 2880 piksel çözünürlük sunan ekranla donatıldı.

iMac Pro18 çekirdekli Intel Xeon işlemci, 128 GB bellek, 4 TB SSD, 16 GB Radeon Pro Vega 64 ekran kartı seçenekleriyle bir donanım canavarına dönüşebiliyor.

Bugüne kadar üretilen en hızlı ve en güçlü Mac olarak ön plana çıkan iMac Pro, yeni nesil işlemcileri, çarpıcı Retina 5K ekranı, bugüne kadar bir Mac'te bulunan en güçlü grafik işlemcisi, süper hızlı depolama alanı ve gelişmiş özellikleriyle birlikte en zorlu profesyonel iş akışlarının üstesinden geliyor.

Sessiz, ince ve kusursuz alüminyum ve cam kasası içinde yüzde 80’e kadar daha fazla soğutma kapasitesi sunan yeni iMac Pro, göz alıcı uzay grisi rengiyle uyumlu bir Magic Keyboard, Magic Mouse ve isteğe bağlı Magic Trackpad’le geliyor. Apple’ın merakla beklenen donanım canavarı iMac Pro, n11.com’da ön siparişle satışa sunuldu.

Profesyonel işi

Profesyoneller iMac’i çok seviyor. Bu yüzden sizin için özel bir model ürettik. iMac Pro, şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en güçlü işlemcilerin ve grafik teknolojilerinin yanı sıra en gelişmiş depolama, bellek ve G/Ç donanımlarına sahip. Üstelik tüm bunlar, zarif hepsi‑bir‑arada tasarımındaki nefes kesici Retina 5K ekranın arkasında. Şimdi fotoğrafçılardan video editörlerine, 3D animasyon sanatçılarından müzisyenlere, yazılım geliştiricilerinden bilim insanlarına kadar tüm profesyoneller, iMac Pro ile en iyi fikirlerini en büyük yapıtlarına dönüştürmeye hazır.

18 çekirdeğe kadar işlem gücüne sahip bir iMac. 

4 çekirdekli bir iMac zaten fazlasıyla etkileyici. 8, 10, 14 veya 18 çekirdekli bir iMac ise tamamen farklı bir dünyadan. Buna bir de 4.5 GHz’e kadar Turbo Boost hızlarını ekleyin. iMac Pro, çok çekirdekli işlem gücünü tek iş parçacıklı performansla dengelemek için gereken tüm güce ve esnekliğe sahip. Yeni AVX-512 vektör yönergeleri ve yeni bir önbellek mimarisi sayesinde işlemci daha çok veriyi çok daha hızlı bir şekilde yönetebiliyor. Yani görsellerin render’ını almak, 8K’ya kadar video kurgulamak, fotoğraf düzenlemek, gerçek zamanlı ses efektleri oluşturmak veya beş yıldızlı bir uygulama geliştirmek gibi tüm işlemlerinizi ışık hızında gerçekleştirebiliyorsunuz.

8, 10, 14 veya 18 çekirdekli Xeon işlemci, 4.5 GHz’e kadar Turbo Boost,  2 MB’a kadar önbellek

Vega GPU. Muhteşem grafiklerin ardındaki mega güç.

Radeon Pro Vega grafik kartı sayesinde iMac Pro tüm Mac’ler arasında en iyi iş istasyonu sınıfı grafikleri sunuyor. Vega mimarisine sahip bu ilk Mac, 16 GB’a kadar High Bandwidth Memory özelliğiyle performans bazında büyük bir farka imza atıyor. Herhangi bir iMac GPU’suna göre iki kat, Mac Pro GPU’suna göre ise üç kat daha hızlı. Bu da, sanal gerçeklik için daha yüksek kare hızları, gerçek zamanlı 3D render alma, daha gerçekçi özel efektler ve ayarların maksimum seviyede olduğu oyunlar anlamına geliyor. Aynı zamanda tek ve yarım duyarlıklı işlemleri de desteklediği için, komple 32 bit duyarlık gerektirmeyen işlemler de iki kat hızlı gerçekleştirilebiliyor. Ne kadar mı hızlı? Tam 22 teraflopa kadar.

Devasa projeler için daha fazla bellek.

iMac Pro, dört bellek kanalıyla 128 GB’a kadar bellek desteği sunabiliyor. Bu sayede, çok büyük boyutlu 3D modellerde bile görselleştirme, simülasyon ve render alma gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Platformlar arası yazılım geliştirmek için çoklu test ortamı oluşturabiliyor, birden fazla uygulamayı aynı anda açık tutabiliyorsunuz. Yapmak istediğiniz her şey için, ihtiyacınız olan tüm güç onda.

T2. Gelişmiş entegrasyon ve güvenlik.

Özel Mac silikon çiplerimizin ikinci nesli olan Apple T2 çip ile tanışın. Diğer Mac sistemlerinde bulunan sistem yönetim denetleyicisi, görüntü sinyali işlemcisi, ses denetleyicisi ve SSD denetleyicisi gibi denetleyicileri yeniden tasarlayıp entegre ederek geliştirdiğimiz T2, Mac’e yepyeni beceriler kazandırıyor. Örneğin, T2 görüntü sinyali işlemcisi FaceTime HD kamerayla birlikte çalışarak iyileştirilmiş ton eşleme, gelişmiş pozlama denetimi, yüz algılama tabanlı otomatik pozlama ve otomatik beyaz dengesi gibi özelliklere olanak veriyor. T2 aynı zamanda, yeni şifreli depolama ve güvenli başlatma özelliklerinin temelini oluşturan Secure Enclave yardımcı işlemcisi sayesinde iMac Pro’nun daha da güvenli olmasını sağlıyor. SSD’nizdeki veriler, SSD performansını hiçbir şekilde etkilemeyen özel bir AES donanımıyla şifreleniyor. Bu esnada Intel Xeon işlemci de bilgisayar işlemleriniz için serbest tutuluyor. Güvenli başlatma özelliği ise, bilgisayarınız başlatılırken yalnızca Apple tarafından güvenli bulunan işletim sistemi yazılımlarının yüklenmesine izin vererek en düşük yazılım seviyelerine gizlice müdahale edilmesini engelliyor.

Ciddi işler için ciddi bağlantılar gerekir.

Profesyonel düzeyde bir bilgisayardan beklendiği gibi, iMac Pro da yüksek performanslı bir iş istasyonu oluşturmak için pek çok yüksek hızlı bağlantı noktasına sahip. Öncelikle, toplamda 44 milyon piksel sunan iki adet 5K monitör bağlayabileceğiniz ve 40 Gbps’ye varan hızlarda veri aktarımı yapabileceğiniz dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası var. Ve de büyük ihtimalle bir iMac’te olmasını beklemediğiniz başka bir özellik: 10 Gb Ethernet. Yani masaüstü bilgisayarlar arasında dosya paylaşmak veya yüksek performanslı bir ağ depolama aygıtıyla çalışmak gibi işleri şimdi 10 kata kadar daha hızlı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Belki bunu söylemeye bile gerek yok ama, bir iMac’ten bahsediyorsak aynı zamanda muhteşem bir ekrandan bahsediyoruz demektir. iMac Pro da beklentileri boşa çıkarmıyor. 14,7 milyon pikselde 500 nit parlaklığa sahip 27 inç ekranı, şimdiye kadar geliştirdiklerimizin en harikası. Zarif hepsi-bir-arada tasarımı, göz alıcı ekranın arkasında adeta görünmez oluyor. Böylece sadece içeriğe odaklanabiliyorsunuz. P3 renk yelpazesi ve bir milyar renk desteğiyle de, iMac Pro olağanüstü gerçekçi bir görsel dünya sunuyor.

Hepsi bir arada tasarım. Hepsi daha fazla yaratıcılık için.

iMac Pro, bir iş istasyonunun gücünü göz alıcı bir Retina 5K ekrana sahip ve kenarları yalnızca 5 mm inceliğinde zarif bir gövdeye sığdırıyor. Tüm sistemin elektrik bağlantısı tek bir kablo ile yapıldığı için, çalışma alanınız karmaşadan uzak kalıyor. Bu etkileyici tasarım sayesinde tüm dikkatinizi, kullandığınız aygıttan çok yarattığınız şeyin kendisine verebiliyorsunuz.