Apple iPhone üretimini Çin'den ABD'ye taşıyor

Apple iPhone üretimini Çin'den ABD'ye taşıyor

Teknoloji dünyasının lider isimlerinden Apple, Çin'de üretimini yaptığı iPhone ürününün üretim sahasını ABD'ye taşıyacağı ifade edildi. Alınan karar ile ilgili fizibilite araştırmaları sürerken, kararın çıkış noktası merak ediliyor.

A+A-

Teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan Apple, en çok satan ürünü olan iPhone telefonlarının üretimini Çin'den ABD’ye taşınıyor. Kaliforniya menşeli şirketin parçalarının üretimi Foxconn’da gerçekleşiyordu. Ancak şirketin farklı üreticilere ihtiyacı olmuş olmalı ki böyle bir taşınma gündeme getirildi.

ABD maliyeti kafa karıştırdı

Yalnızca söylentiden ibaret olan durum için bir kesinlik ya da firma yetkililerinden resmi açıklama gelmedi. Ancak uzmanlar tarafından yorumlandığında taşınma sürecine muhtemel gözüyle bakılıyor. Bu noktada Çin’in üretim maliyetlerinin ve işçi ücretlerinin çok daha düşük olması etmeni ise kafa karıştırıcı oluyor.

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın isteği

Yeni ABD Başkanı Donald Trump ise henüz başkanlık kampanyalarında konuşma yaptığı dönemde, iPhone üretiminin yerinin ABD olmasını istediğini ve uygun olanın bu olduğunu belirtmişti. Trump’ın başkan olmasının da Apple firmasının kararında etkili olmuş olabileceği yönünde görüşler mevcut. Bir diğer teori ise Çin üretiminin kalite bakımından başarısızlıklarla anılmasının taşınma sebebi olabileceği yönünde. Ancak bunca sene üretimden şikayetçi olmayan yetkililerin, aniden kaliteden rahatsızlık duyması ise pek olası görünmüyor.

Taşınma çalışmaları sürüyor

Henüz taşınma fikrinin yalnızca bir tasarı halinde olduğu ancak konuyla ilgili fizibilite çalışmaları ve raporların tutulmaya başlandığı kesinleşen bilgiler arasında. Şirketin bir sonraki adımı ise yalnızca teknoloji değil ekonomi dünyasını da etkileyecek önemli bir süreç olarak merakla hem ABD yönetimi hem de iPhone kullanıcıları tarafından bekleniyor.